www.sme.sk

 

 

 

 

Vyhľadávanie veršov biblie podľa súradníc

Zadajte súradnice napr. (Gn 1,11-15)

 

a stlačte ENTER

 

 

 

 

Konzultácie s MuDr. Szepeovou   !!!

 

 

 

Zo strany dospelých  a rodičov detí  s tráviacimi +  inými gastro - ťažkosťami pribúda počet  žiadostí  o odbornú konzultáciu a osobné stretnutie s gastroentorologičkou MuDr. Renátou Szepeovou.

 

Reagujeme na prosby  pacientov a ich príbúzných a ponúkame možnosť osobnej konzultácie.

 

Požiadavky na strenutie s MuDr. Szepeovou smerujte, prosím, na mail: 

 

poradna@bezlepka.com

 

Pani doktorka na mail odpovie a dohodne si s Vami termín návštevy.

 

Upozorňujeme, že konzultácia, ktorá je vždy v mimopracovnom čase

je spoplatnená sumou:

 

10  Eur,-

 

 

 

MuDr. Renáta Szepeová


 

Tu sú otázky a odpovede na ťažkosti,

ktoré ste v minulosti konzultovali s  MuDr. Szepeoveou  v rámci internetovej poradne.

 

 

 

 

5 - dňová dieta neskreslí výsledky z odberu krvi

28.09.2013, 14:17 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2060

Pekný deň.

 

Mesiac mi pretrvávali bolesti v oblasti žalúdka, nafúknuté brucho, zvýšená teplota a to hlavne po jedle. V posledných dňoch ma po jedle aj vždy prehnalo. Tak som skúsila prejsť na bezlepkovú dietu. Na gastro mi robili vyšetrenie na helikobaktera a krvné testy na laktózu a lepok. O 2 týždne budem mať výsledky. Ale som sa zabudla spýtať či výsledky z krvi nemôže ovpliniť to ,že som pred odberom krvi bola piaty deň na bezlepkovej diete.Ďakujem za skorú odpoveď a prajem pekný deň.

Celý článok...

Bezmocnosť

28.09.2013, 14:15 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 3 | Počet zobrazení: 2759

Dobrý deň...

 

Chcela by som Vás poprosiť o pomoc vo vyznaní sa v mojich výsledkoch ktorým nerozumiem a neboli mi patrične vysvetlené mojim lekárom. Prednedávnom som bola na gastroskopii kvôli neustálemu nafukovaniu brucha, kŕčom po jedle, bolesťami žalúdka, pocitu na zvracanie, atď. Lekár mi povedal že mám miernu antrálnu gastritídu, čiže zapálený žalúdok a nasadil mi liečbu s liekmi Kreon a Nolpaza. Pomáhajú mi pri trávení ale aj tak sa po každom jedle nafúknem a niekedy vyzerám ako tehotná. Pred pár dňami som si bola po ostatné výsledky a do záveru mi napísal : Inaktívna gastritída, HP negat., Pankreatická maldigescia, Celiakia nebola potvrdená. Nijako mi to nevysvetlil, len povedal že odberami sa nič nezistilo a mám naďalej pokračovať v liečbe. Trápi ma to, že neviem presne čo mi je a nevedomosť je to najhoršia... Vo výsledkoch z biotického vyšetrenia som mala napísané v závere : Sliznica dvanástnika s miernou prevažne chronickou zápalovou celulizáciou, bez signifikantnej intraepitelovej lymfocytózy, atrofie klkov a bez zreteľného predĺženia krýpt. Zabudla som napísať, ze mám intoleranciu na laktózu a asi ešte aj na iné druhy potravín. Žial neviem nájsť lekára ktorý by mi urobil nejaké testy na presné určnie potravín ktoré by som mala obmädzovať alebo úplne vylúčiť zo svojho jedálnička. Vždy mi len povedali že si mám sama odsledovať ktoré potraviny mi nerobia dobre a nekonzumovať ich. Lenže aj po ich vysadení mávam brucho ako balón. Preto Vás prosím o laické vysvetlenie aby som vedela čo mi je a čo s tým viem robiť aby mi bolo lepšie a tiež o nejaké odporučenie na testy či vyšetrenie.

 

Za odpoveď a pomoc Vám vopred ĎAKUJEM...

Celý článok...

Kojenec nemôže mať celiakiu

28.09.2013, 14:13 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1668

Dobry den,

 

chcela by som Vas poprosit o upresnenie niektorych faktov. Moja pediatricka tvrdi, ze celiakia je ziskana a nie vrodena a ze moje 7 tyzdnove babatko moze mat celiaku, pretoze ma vodnatu stolicu. Mala je vylucne kojena, ale ona tvrdi, ze ja jej kojenim celiakiu mozem sposobit, pretoze jem vela celozrnnych vyrobkov. Tie mi odporuca vysadit a nahradit ich bielym pecivom. Moja mama ma celiakiu. Dakujem pekne. S pozdravom Martina

Celý článok...

Myslím, že máte celiakiu

28.09.2013, 14:10 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1798

Dobrý deň,

 

chcel by som vás poprosiť o radu, resp. poznať váš názor na moje výsledky a ochorenie. Od detstva mám v ústach afty, v podstate s menšími pauzami stále. Začali sa mi tvoriť aj 2cm afty v krku, hoja sa niekedy až 2 týždne. Prešiel som všetkými možnými špecialistami ale, nik si nevie rady. Momentálne mi bola odporučená bezlepková dieta- v minulosti som mal biopsie negatívne, len protilátky som mal pozitívne. Žiadne črevné problémy nemám, preto si lekár myslí, že môže ísť o skrytú formu celiakie, zároveň mi odporúča mliečnu dietu. Moje výsledky: Sója: S_anti-sója IgG: 2,8 U/ml (0...1,3) S_anti-sója IgA: 4,9 U/ml (0...1,3) Lepok: S_anti- Gliadin IgA aj IgG som mal negatívne S_tTG IgA: 148,74 U/ml (0...15) S_tTG IgG:73,84 U/ml (0...15) Mlieko: S_anti-Milk IgG 187,10 U/ml (0...20) S_anti-Milk IgA 149,00 U/ml (0...14) Po polroku bezlepkovej diéty nenastalo zlepšenie, afty mám stále. Teraz mi lekár pridal aj mliečnu diétu- mám vynechať všetko, kde je mlieko- úplne všetko. Chcem sa opýtať na váš názor, či si myslíte, že je to správne rozhodnutie, lebo ako som sa dočítal anti_milk IgG,IgA nevypovedá o laktózovej intolerancii, ale o neznášanlivosti mliečnych bielkovín. Čo by ste mi odporučili vy? Pripomínam, že nemám žiadne žalúdočné ani črevné problémy. V minulosti (2007)som mal robené tie isté testy na lepok s tým, že anti_gliadín IgA,IgG som mal vtedy pozitívne (teraz sú negatívne) a transglutaminázy (anti_TTG-IgA,IgG) som mal vtedy tiež pozitívne, pričom lekár ktorý to vtedy riešil povedal, že keď nemám pozitívnu biopsiu, že je to na mne ale tiež mi odporúčal bezlepkovú dietu, lebo predpokladal skrytú celiakiu. Otázne pre mňa je, či mám pokračovať v bezlepkovej spolu s mliečnou diétou, alebo mám robiť len čisto mliečnu diétu? Ak mliečnu, tak vylúčiť aj tvrdé syry a zakysané výrobky? Tiež som počul a genetickom stanovení celiakie, resp. genetickej predispozícií na toto ochorenie. Ak by genetika vyšla negatívne, bolo by to istou diagnostikou, že celiakiu nemám? Vopred ďakujem za vás názor, radu a váš čas!

Celý článok...

Infekciu treba preliečiť

28.09.2013, 13:51 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1029


Dobrý večer,

je to veľmi pravdepodobné, že keď je Hp v stolici, tak je aj v žalúdku. Vo Vašom prípade by som asi infekciu Hp preliečila.

Prajem všetko dobré

Dr. Szépeová

 


 

Dobry vecer,

 

zistili mi celiakiu pred 8 mesiacmi a je mi lepsie. Ale vlastne v podstate som isla s tym ze mam periorálnu dermatitidu a ze ci to nebude helicobacter. Hadickou bol helicobacter negativny ale ked mi robili testy zo stolice na HP tak bol pozitívny. Nikto mi to vsak neliecil. Povedali mi ze chvalabohu ze ho nemate v krvi. Perioralna dermatitida mi pretrvava. Uz 7 rokov sa jej neviem zbavit. Myslite ze ked je v stolici moze to mat pricinu tej dermatitidy?

 

Celý článok...

Výsledky nepotvrdzujú celiakiu

28.09.2013, 13:47 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1429

Dobrý den,

 

prosím vás,včera mi doktorka oznámila že mám celiakii. Několik let jsem se léčila na candidu,takže už jsem nějaké diety podstupovala. Teď už dá se říct problémy nemám, ale dělává mi preventivní rozbory-vyš. krve a řekla mi že mám celiakii. Nechci tomu věřit. Když už jsem jedno "zvládla" začlo něco dalšího. Prosím vás, píši vám sem své výsledky, nic moc mi k tomu neřekla,moc tomu nerozumím, ale byla jsem jen na vyšetření krve a tak doufám, že to třeba přímo celiakie není, že třeba špatně reaguju na nějakou určitou mouku,složku :-(
Řekla mi jen abych nasadila dietu , a ať zkontaktuju nějakou gastro-poradnu. Chci si vyžádat ještě nějaké vyšetření, ale možná tomu jen věřit nechci... Děkuji moc za odpověď.

Endomysium IgA (titr) 1:20
Protilátky proti potravinám
t-Transglutamináza IgA 2.0
t-transglutamináza IgG 0.6
Hormony TSH 2.74

Celý článok...

Je to celiakia?

10.02.2013, 15:48 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1838

 

Dobrý večer,


prosím Vás chcela by som sa informovať o celiakii, mám dlhodobo problémy, podobné ako tu píšu iní ľudia, robili mi aj rozbor krvi a nerozumiem tomu, keď krv na celiakiu vyšla negatívne
:IgA-0,025,IgG-0,1,protilátky proti gliadinu: IgA-6,980, IgG-1,030 a genetické testy vyšli takto:vyšetrené rizikové alely HLA génov DQ2 a DQ8 pomocou PCR informujú o predispozícii na celiakiu (Fenotyp Hp1 DQ2 trans. )Čo to prosím znamená???Ostatú biochémiu mám
normálnu.

 

Čaká ma enterobiopsia v BA, len nechcem na ňu moc ísť..či to nie je zbytočné...vo februári mi robili gastroskopiu,vyšlo mi zápal žalúdky, myslíte, že by to vo februári p.doktorka nevidela, alebo sa na to vôbec  nezamerala?? Keďže 7.2 by som mala podstúpiť tu biopsiu, budem čakať na Vašu opoveď.  ďakujem.

Celý článok...

Hnačky

10.02.2013, 15:43 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1735

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete by bolo v prvom rade vylúčiť poruchu zloženia črevných baktérií. Mal by sa urobiť výter z rekta a vyšetrenie stolice na parazity a mali by ste začať užívať probiotiká ( ponechať ich treba ale dlhší čas). Prípadne by bolo vhodné Vás preliečiť aj naslepo Entizolom 10 -14 dní a potom pokračovať v liečbe probiotikami. Ak takýto postup nepovedie k zlepšeniu, tak bude potrebné doplniť krvné vyšetrenia na vylúčenie zápalu v črevách a na vylúčenie celiakie. V strave obmedzte alebo vynechajte sladké mlieko (myslí sa neskvasené).

Prajem pekný deň

Dr. Szépeová

Celý článok...

Respiračné ochorenie nesúvisí s celiakiou

10.02.2013, 15:38 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1186

Dobrý deň,


chcela by som sa opytat a zaroveň aj zistit odpoved na jednu otazku. Môjmu manželovi bola zistená celiakia v 33 roku života, a naslesne nato, začal dodržiavať aj prísnu bezlepkovú diétu. Po pol roku bol aj na kontrole u svojho gastroenterológa, a výsledky boli výborné. V súčasnosti nemá žiadne problémy týkajúce sa tráviaceho trakru, avšak má iný problém, a to ten, že od začiatku zimného obdobia je neustále chorý, za sebou dobral troje antibiotiká a zároveň aj navštívil rôzne vyšetrenia na ORL ambulanciách. Výsledky z týchto vyšetrení boli negatívne. No po dobratí antibiotík, po dvoch týždňoch, sa opäť necíti dobre aj opäť nastupuje nachladenie. Má to nejaký súvis s celiakou, alebo môžete mi poradiť ako má tomuto stavu predchádzať, brať nejaké špeciálne prípravky, vitamíny, alebo iné podporné lieky? Takéto časté ochorenia sa mu opakuju asi 4 roky za sebou a to vždy v zimnom období. Ďakujem za odp
oveď.
S pozdravom.

Martina Tomasová, Poprad

Celý článok...

Nafuknuté brucho - problém tráviaceho traktu !

26.11.2012, 12:06 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2660

Dobrý deň, už dlhsiu dobu mam problem s nafuknutym bruchom. Zacalo to tak, ze som nemala pravidelnu stolicu,co znamena cca raz do tyzdna, ale zistila som, ze to bolo zo stresu. Potom sa mi to nejak upravovalo, chodila som kazdy alebo kazdy druhy den, len niekedy sa to zase zhorsilo, ale znova sa to upravilo. No posledne mesiace, uz ani neviem kolko, skoro kazdy vecer zaspavam s tym, ze mi je zle do zvracania, rano sa budim so strasnymi krcami v bruchu az kym sa nenajem. Brucho sa mi neda vobec stiahnut, aj ked idem rano na wc, na chvilu sa mi brucho zmensi, ale do hodiny ho mam zase velke a nafuknute. Prosim vas, nevedeli by ste mi poradit co to asi moze byt a na ake vyysetrenia by som asi mala ist ? Velmi pekne dakujem Celý článok...

Tak veľký úbytok váhy je vážna vec - treba okmažite konať !

26.11.2012, 11:53 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2543

Dobry den,

 

uz asi pol roka mam hnacky a bolesti brucha a trojuholnika, liecil som sa uz 2x na helicobaktera pylori, no neuspesne, mam ho tam stale a mam stale silne bolesti brucha a hnacky, schudol som za tych cca 6 mesiacov uz 20Kg, dnes som bol u lekara po vysledky a samozrejme, ze HP tam je a vo velkmom mnozstve, ale co mi este nasli je, ze mam alergiu na kravske mlieko.. konkretne anti-Milk IgA pozit anti-Milk IgG 51.55U/ml anti-milk igM 9.01 U/ml . bral mi aj krv na anti-laktoza IgA a anti-laktoza IgG.. zaujimalo by ma, aky je rozdiel medzi anti-milk ( to nemozem vobec mlieko ani nic v com mlieko je, ani drozdie ? , teda chlieb a co je anti-laktoza ( co nemozem alebo aky je rozdiel medzi anti-milk a anti-laktoza ) Vopred Vam dakujem za odpoved.. S pozdravom

Celý článok...

Ide pravdepodobne o celiakiu

28.10.2012, 21:09 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1848

Dobry den pani doktorka,

 

chcela by som sa opytat, ci sa skutocne jedna o celiakiu, ak su vysledky biopsie viac menej negativne, t.j. zastihnute krypty a klky primerane, bez displatickych zmien, v tela propria mierna zmiesana zapalova celulizacia, aj ked po gastroskopickom vysetreni mi bolo oznamene, ze mam celiakiu prave podla obrazu creva a to citujem uplne vyhladenych klkov. Krvne testy vysli nasledovne: EmA IgA silno pozit., ARA t TG IgA silno pozit., AGA: IgA pozit., IgG pozit., po nasadeni diety sa stav zlepsil, zmizli mi aj kozne prejavy o ktorych sa domnievam, ze slo prave o Dermatitis Herpetiformis. Podla lekarky (vysledky mi interpretoval iny lekar, ako vykonaval gastroskopiu) boli vysledky biopsie mierne preto, ze sa celiakia podchytila vcas, ale ze sa s urcitostou jedna o uvedene ochorenie. Mozno sa teda spoliehat na vysledky krvnych testov ?

 

Za Vasu odpoved Vam vopred dakujem.

 

S pozdravom

Celý článok...

Dojčené deti môžu priberať menej a sú v poriadku !

28.10.2012, 21:05 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1130

Dobry den,

 

nas maly ma 19 mesiacov a vazi 9 735g, a meria 83 cm zo zaciatku priberal pekne 300g aj viac, ale odkedy zacal chodit v 15. mesiaci, tak uz je to poslabsie, a najhorsie to bolo teraz po lete, ked za 1,5 mesiaca pribral len 85g. Zo stolice nam vysiel pozitivny len skrob...a sme objednany na gastro. Moze byt aj on tou pricinou preco nepribera? Ale az teraz...? Maly je od narodenia kojeny, aj teraz, a prikrmovat sme zacali v 6. mesiaci.. Ked mu vysiel pozitivny ten skrob, to znamena, mam mu davat potraviny co ho obsahuju, alebo radsej nie...lebo z nich organizmus asi nic nema, a preto ich hned vylucuje?? Aky je rozdiel napri. medzi psenicny a kukuricnym skrobom pre organizmus...? Stolicu ma normalnu, 1x do dna...niekedy 2x, ale obsahom je to na 1x :-) On zje vsetko, ale nezje toho vela, nevie sa ojest, alebo dupla u neho este nikdy nebola... Nie je pomaly, alebo ospaly, praveze velmi zivy, aj ked papa, tak ja ho nahanam po izbe...spapat spapa, ked mu dam, len si nesadne a neposedi 10 minut kym to zje..musi stale nieco robit, vymyslat hrat sa, behat a pod. Neviem ako mu pomoct aby pribral...snad nam poradia aj na gastre, aj ked sa urobia dalsie vysetrenia. ale aby som bola spokojnejsia, co dovtedy, tak som sa chcela nformavat. velmi pekne dakujeme za vas cas a ochotu, taketo poradne maju velky vyznam. ludom urcite pomahaju. Prajem pohodovy dnik, ZHŠ.

Celý článok...

Ospen je antibiotikum !

28.10.2012, 21:03 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1278

Dobrý den,

 

zistili mi pred mesiacom celiakiu a pred tyzdnom mi obvodna zistila streptokoka a dala mi antibiotikum OSPEN 1000. Chcem sa spytat nemozuu mi uskodit? neobsahuju lepok?

 

Dakujem S pozdravom Lucia

Celý článok...

Testy nenaznačujú celiakiu

28.10.2012, 20:59 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1824

Dobry den,

 

chcela by som sa informovat alebo lepsie povedane vysvetlit co znamenaju moje vysledky. na gast.ambulanciu ma odoslala geneticka nakolko som uz mala dva potraty a mam problemy sice minimalne so stitnou zlazou a chyba mi zelezo od malicka, tak ju napadlo ze aj celiakia moze sposobovat potraty. tak som tak aj urobila a isla som. zobrali mi krv a tam su vysledky: s_tTG IgA - 43.51 U/ml a s_tTG IgG - 1.90 U/ml tak ma pani doktorka objednala na gastrofibroskopicke vysetrenie. cca tri tyzdne predtym vysetrenim ale po odbere krvy som zacala drzat dietu kde sa vobec nejedlo nic mucne naco som dr aj upozornila ale ze to neni tak vela casu aby sa uzdravili creva keby tam bola celiakia. tak mi urobili odber. dnes som si isla pre vysledky histologie. chcela by som Vas teda poprosit ci mi to viete vysvetlit co tam presne je: 1. sliznica dvanastnika s mierne prevazne chronickou zapalovou celulizaciou, bez signifikantnej intraepitelovej lymfocytozy, atrofie klkov a bez zretelneho predlzenia krypt. 2. mierna chronicka inaktivna antralna gastritida, bez intestinalnej metaplazie a bez dyspatickych zmien. hp negat. diagnoza k29.9. pani dr mi povedala teda sestricka ze to je vsetko ok a neni tam celiakia, ale preco som mala zvysenu transglutaminazu tak to mi akosi nevedeli vysvetlit iba ze to sa stava...teraz sa bojim ze preco sa zvysili tie hodnoty ked celiakiu nemam a vsetko je u mna v poriadku. dakujem velmi pekne za

 

Vasu odpoved. prajem pekny den

Celý článok...

Pravdepodobnosť, že Váš syn má celiakiu je takmer 100% !

04.10.2012, 21:21 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1715

Dobrý deň, pani doktorka chcem sa spýtať syn má 8 rokov, má od zníženú funkciu štítnej žlazy, berie Euthyrox 25 (1/2 tabletky)/denne, keďže sme sa sťažovali, že je neustále unavený, má anémiu, pani doktorka na endokrinológiu hned na druhej návšteve mu vzala aj krv na protilátky IGA transglutamináze a vyšli mu až 200. Už sme objednaný na gastroentrologiu, len čakanie je dlné, prosím je vysoká pravdepodobnosť na celiakiu aj v súvislosti so zníženou funkciu šítnej žlazy a je teda pravdepodobné že má celiakiu? Syn má stolicu 2x denne už v podstate od malička ale v normálnom stave, a častejšie ho nadúva a teda poprdkáva. A ešte jedna otázka ze ma ož 25 rokov zníženú funnkciu štítnej žľazy, taktiež mám anémiu, dokonca tak že mi železo dodávali cez transfúziu priamo do žili. Mám mať aj ja obavy a pre istotu si dať skontrolovať krv na celiakiu ako u syna? Prosím o skorú odpoveď, ďakujem.

Celý článok...

Mám nárok na príspevok od štátu?

03.10.2012, 21:35 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 2 | Počet zobrazení: 2379

Dobrý deň,

 

pred mesiacom mi bola zistená alergia na pšeničnú a ražnú múku ale testy na lepok boli negatívne. Krvné testy mi boli robené na alergo. Chcem sa opýtať či potrebujem aj gastro vyšetrenie alebo stačí takáto diagnostika. Zároveň by som sa chcela opýtať či mi viete povedať či mám nárok na príspevok na stravu od štátu tak ako pri bezlepkovej diete a ak áno aké potvrdenia k tomu potrebujem. Ďakujem Božiková

Celý článok...

Biopsia nemá význam, ak je pacietn na diete. Celiakia sa nepreukáže !

20.09.2012, 21:35 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1670

Dobry den,

 

mam nepotvrdenu celiakiu ktora mi nebola zistena ani v krvi ani cez biopsiu. kozny mi kazal drzat bezlepkovu dietu ktoru drzim uz tri mesiace citim sa fajn celkovy stav sa mi zlepsil,kozne prejavy uz ziadne.len mam ist este raz ne biopsiu a neviem ci mam v diete pokracovat,lebo nie aby boli spravne vysletky. Mam drzat dietu aj pred vysetrenim ci nie? dakujem

Celý článok...

Výsledky sú podozrivé, ale nemusia znamenať celiakiu !

20.09.2012, 21:31 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1426

Dobrý deň pani doktorka,

 

chcela by som poradiťť. Som celiatička. Mám 4,5 ročného syna, ktorému pri kontrole krvného obrazu vyšli vysoké protilátky. Detská lekárka sa zatiaľ vyjadrila neurčito, poslala nás na gastro, na ktoré sme objednaní cca o 3 týždne. Syn nemá žiadne ťažkosti, prospieva, chutí mu jesť, bolesti bruška neudáva, stolicu má pravidelnú. Kedže som celiatička, od narodenia synov zdravotný stav sledujeme dôsledne. Najhoršie sú tri týždne čakania, som veľmi netrpezlivá...preto som by som sa chcela obrátiť na Vás. Posielam Vám hodnoty z krvného obrazu: Gliadín IgG - 141,19 Gliadín IgA - 38,03 S - AST - 1,10 (zvýšené ho má od narodenia) Syn je alergik, je na inhalačnej liečbe sledovaný alergologičkou. Ostatné hodnoty krvného obrazu má v norme. Viem, že na gastre mu budú robiť podrobnejšie odbery. Zaujímal by ma Váš názor...nemôže ísť len o nejakú alergiu na pšenicu? Vopred ďakujem.

Celý článok...

Je možné odhaliť celikaiu krvnými testami ?

20.09.2012, 21:28 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1541

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné krvnými testami 11 mesačnému dieťaťu zistiť celiakiu, keď nejedol ešte nikdy lepok (otec dieťaťa je celiak a preto sme synovi zatiaľ lepok pre istotu nedávali). Testy z krvi mu totiž vyšli negatívne. Vopred ďakujem. Celý článok...

Bezlepkovou diétou sa problémy nevyriešili, celiakiu vylúčili i homeopatici, dá sa im dôverovať ?

08.08.2012, 11:28 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 1502

Dobry den, pani doktorka!


Krvnými testami aj biopsiou mi bola potvrdena celiakia. Napriek tomu, ze dietu dodrziavam rok a pol, sa moj stav nelepsi. Kedze protilatky proti lepku po roku diety klesli na minimalne hodnoty, moj gastroenterolog povedal, ze celiakia mi v tom pripade problemy nerobi a dalej to neriesil. Navstivila som teda nezavisle dvoch homeopatov, ktori obidvaja absolutne vylucili celiakiu (tejto teorii som naklonena, kedze dietou sa nic nezmenilo). Je teda mozne, ze by som aj napriek "objektivnym" laboratornym vysledkom, celiakiu nemala???

Celý článok...

Môže ísť o ochorenie, kde samotná bezlepková diéta nestačí !

08.08.2012, 11:23 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1532

 

Dobrý deň pani doktokra,

prosím Vás o radu pre môjho 45 ročného  manžela.Manželovi asi pred rokom bola  diagnostikovaná po niekoľko ročných  zdrav. porblémoch celiakia úrovne až MARSH 3-B.Ihneď začal dodržiavať  bezlepkovú dietu a ťažkosti mu čiastočne ustúpili, ale teraz už asi tri
mesiace je to zasa horšie. Má hnačku, je unavený, v noci sa veľmi potí,je  veľmi často chorý, dvakrát za toto obdobie užíval aj antibiotiká. Ja som  sa dočítala, žeby mohol mať aj intoleranciu na mlieko alebo alergiu na  mlieko.Neviem na koho by sme sa mali obrátiť. Kde by mal ísť na
 vyšetrenie?Môžme tento problém riešiť aj s alergológom? Manžel má astmu  bronchiale, užíva Foster, Atrovent, taktiež Deficit Alfa 1 antitrypsín,  užíva Seroxat pre panickú poruchu, raz do mesiaca je mu podávaná infúzia  Kiovig 10 G, užíva Cezeru, Vigantol, Imunor. Posledné výsledky, ktoré mal  z Alergológie su takéto: IgA:0,08,M 0,2, IgG 4,49, Vitamín D:  74,2/N25-118/. Skúste nám poradiť riešenie jeho zdravotného stavu.  Nepomohli by mu probiotiká?Myslíte, že keby začal dodržiavať bezlaktózovú  diétú, žeby sa jeho stav zlepšil?

Veľmi pekne Vám Ďakujem za odpoveď.


 

Celý článok...

Alergia na pšenicu alebo celiakia? Dve rozdielne diagnózy , dieta však rovnaká !

08.08.2012, 11:11 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2317

Dobry den pani doktorka,

moj dvojrocny syn od narodenia maval bolesti brucha.najskor mal alergiu na  BKM,po roku mu to preslo,bolesti neprestavali.mal robene testy na  mlieko,bielok,lepok dva krat,raz u nasej  ediatricky a raz u  gastroentrologicky,tam ich robili podrobnejsie,vysledok bol negativny v
oboch pripadoch.bolesti neustupovali,pred dvoma mesiacmi sme mu dali spravit potravinovy test,tam mu vysla silna intolerancia na lepok,vajcia a  mlieko.drzime dietu dva mesiace,bolesti ustupili,nie na 100% ale viditelne  sa stav zlepsil.bolo mi povedane,ze celiakiu nema ani ziadnu  inu alergiu  ale si pamatam,ze mi povedala gastroentrologicka,ze ma nejake velmi slabe
predsispozicie na alergie ale nic to nieje.chcem sa spytat ako vazne mam  brat tento test,mame drzat dietu,je to dost komplikovane,kedze nemoze  tieto 3 potraviny a su skoro vsade.mate s tymto testom skusenosti? zevraj   po case diety sa to ma upravit.ako je mozne,ze test mu vysiel pozitivny a  vysledky krvi negativne.

 

Dakujem.
 

Celý článok...

Stav sa mi po diete stále nelepší !!!

02.07.2012, 21:17 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1379


Dobry den, pani doktorka!


Krvnými testami aj biopsiou mi bola potvrdena celiakia. Napriek tomu, ze  dietu dodrziavam rok a pol, sa moj stav nelepsi. Kedze protilatky proti  lepku po roku diety klesli na minimalne hodnoty, moj gastroenterolog  povedal, ze celiakia mi v tom pripade problemy nerobi a dalej to neriesil.
Navstivila som teda nezavisle dvoch homeopatov, ktori obidvaja absolutne  vylucili celiakiu (tejto teorii som naklonena, kedze dietou sa nic  nezmenilo). Je teda mozne, ze by som aj napriek "objektivnym" laboratornym  vysledkom, celiakiu nemala???


S pozdravom
 

Celý článok...

Brucho ako balón

04.06.2012, 21:16 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2011


 Dobrý deň pani doktorka


chcela by som vedieť Váš názor na moje ťažkosti. Začiatkom decembra  minulého roku som dostala veľké bolesti v oblasti žalúdka. Povedala by som,  že ma bolela celá oblasť žalúdka, čriev, .. celá stredná časť trupu.  Bolesti boli pichavé a vyrážali spod pravej rebernej časti smerom k ľavej  časti brucha. Pritom som mala pocit nafúknurého balóna,ktorý už ide  okamžite prasknúť. nevedela som zodvyhnúť nohy pri chôdzi ani do výšky 10  cm, lebo som si myslela, že "ten balón v bruchu " okamžite praskne. Obvodný  lekár ma poslal na ultrazvuk, kde mi povedali, že všeto: obličky,  nedobličky, žlčník a žlčovody, penkreas sú v poriadku. Nebol  tam žiaden
nález, ktorý by nasvedčoval nejaký zápal, kamene... Záver: pravdepodobne to  bude od chrbtice - nakoľko mám problémy aj s chrbticou. / Mám osteoporózu a  aj osteochondrózu, takmer na celej chrbtice. Navyše som po operácii  driekovej chrbtice/.  Kedže bolesti ústúpili len mierne, tak ma obvodný lekár poslal na  gastroentrológiu. Pri gastroskopickom vyšetrení mi pán Dr. povedal, že
citujem: "by som sa čudoval, keby sa nepotrvrdila celiakia, lebo tá sliznica je takmer hladká". Bližšie informácie som mala dostať po tom, čo  mi prídu výsledky krvi. Žiaden iný nález nebol, nič, čo by nasvedčovalo  nejakým zápalom.... Výsledky krvi mi vyšli všetky v poriadku, len celiakia
 bola na hranici. Teda povedali mi, že norma je 10, od 13 sa berie ako  ochorenie a ja mám hodnotu 12. Citujem: " testy vám vyšli na hranici, tak  je to v poriadku" Ja neviem o aké hodnoty ide, ale mi dal lieky na  odkyslenie organizmu. Pritom ja som v živote nemala problémy s pálením záhy  a ani s navracaním jedla, čo som mu aj na otázku povedala. Snažím sa jesť
diétnu stravu, - veď inú ani nemôžem. Napriek tomu ma občas pichne spod  pravého rebra, niekedy mám pocit, že som ako balón a ja neviem, od čoho to  môže byť. Rada by som vedela, čo to môže byť a ako sa zbaviť bolesti. Čoho  sa mám vyvarovať, aby som už mohla existovať bez tápania, čo zjesť a čo  nie, od čoho mi bude zle..... 

 

Ďakujem Vám veľmi pekne a prajem príjemný deň.

Celý článok...

Výsledky testov nie sú objektívne, ak má pacient v strave málo lepku!

04.06.2012, 21:21 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1673


 Dobrý deň.


Chcela by som od vas radu, ci mam mat prisnu dietu typicku pre celiakiu,  alebo skusat aj jedla, ktore su zakazane pri tejto chorobe.  Už viac rokov mávam bolesti žalúdka,napriek tomu,že sa snažím dietne  stravovať.V súčasnosti užívam pred jedlom kinito,na noc čipky Salofalk  500.Vo februari tohto roku som vracala,kŕče v bruchu som mala,hnačky, čo  som mala uzavreté ako brušnú chrípku. Keď som prechádzala na normálnu   stravu-vrátane jogurtov,znovu mi bolo zle a doteraz mám ťažkosti so  žalúdkom po zjedení  Výsledok z gastra z 21.2:Antrálna gastritída,DGR.Bola mi odobratá vzorka  na vylúčenie celiakie s týmto výsledkom:Dva fragmenty duoden.sliznice s  miernym chronic.zápalovým infiltrátom v I.propria.Klkový reliéf je  problematické hodnotiť,väčšina klkov je erodovaných.V sériových rezoch  nachádzame nepočetné klky s parciálnou až subtotálnou atrofiou, povrchový  epitel ktorých obsahuje viac ako 40 CD3+ IEL/100 enterocytov.Vzorky nie sú  celkomn reprezentatívne,ale suspektné pre celiakiu,Marsch 3 a-b.Odporúčame  korelovať so sérologickým vyšetrením. Jeho výsledok,ktorý som si práve  dnes prevzala od sestričky na gastr.amb. bol negatívny,podľa nej nemusím
držať bezlepkovú diétu,prípadne ak mi ťažkosti neustúpia dohodnúť sa s  lekárom,keď pojdem na vyšetrenie - rektosk.,ale to je až 18.4.2012.Mala  som tiež robené sono, kde som mala záver výrazný meteorizmus.Viac rokov  mávam hnačky, som slaba, unavena, mam problemy s chrbti
cou, liečim sa na štítnu žlazu pre jej zníženú činnosť, mam suchu kozu.  Touto cestou by som sa chcela spytat, aky je vplyv negat.serol.vysetrenia  na stanovenie diagnozy. Mne ho robili, ked som skoro nic nejedla.

ďakujem
 

Celý článok...

Ryža a lepok

27.03.2012, 10:48 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 3235


Pani doktorka,

chcela by som sa opýtať, čo si myslíte o ryži a lepku. Držím  3 roky bezlepkovú diétu a počas tejto doby ma občas prehnalo... Asi pred 3  mesiacmi som prišla na to, že je to z ryže. Mám síce aj potravinovú  alergiu, zatiaľ bližšie nešpecifikovanú, keďže kojím, ale počula som, že v  zahraničí existuje bezlepková ryža. Ako je to možné, keď nemá lepok..? 

Ďakujem.

Celý článok...

Dcéra nie je chudokrvná ani podvýživená, je možné, že by išlo o celiakiu ?

26.03.2012, 20:39 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1455

Dobry den,

prosím o radu mám 17 ročnú dceru , ktorá nemá žiadne tráviace ťažkosti, nenafukuje ju ma stolicu pravidelnu a formovanu ,bola na hematologickom vyšetreni ohľadom vrodenej trombofilie a vysledky ešte nemám k dispozícii ,ale p.doktorka jej robila ešte serologické imunologické vyšetrene : kde vyšlo :anti-tTG IgA - 80 AU/ml., anti - tTg:7,18 AU/ml,anti deamin. GLIAA:7,08U/ml,GLIAG:2,58 U/ml a v závere spravy vyslovila možna  susp coeliakia . Dcéra nie je ani chudokrvna ani podvýživená.Je aj napriek  tomu možme ,že by sa mohlo jednať o celiakiu ?

 

Ďakujem
 

Celý článok...

Nechcem, aby moje dieťa zybtočne podstupovalo biopsiu! Je nutná?

03.06.2012, 21:58 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1700


Dobrý deň pani doktorka.

Chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom mojej 5 ročnej dcéry. Pred 2 mesiacmi bola môjmu otcovi diagnostikovaná celiakia,  potvrdená aj biopsiou. Celá rodina sme si dali urobiť krvné testy a na  základe tých bolo zistené mojej dcére IgA 153 a zároveň ľahšia  intolerancia mlieka. Dcéra nemá žiadne klinické príznaky celiakie a nebyť  vyšetrenia môjho otca, neprišli by sme na to, že ju má. Teraz nás poslali  na biopsiu, ale vlastne len z toho dôvodu poisťovne, ktorá nám celiakiu
bez biopsie neuzná. Chcem sa opýtať, či je to naozaj jediná príčina, prečo  by dcérka mala podstupovať biopsiu, pretože pri tých výsledkoch, ktoré má  a pri výsledkoch môjho otca by malo byť takmer isté, že je celiatička.  Alebo sa to dá biopsiou vylúčiť? Nechcem, aby podstupovala vyšetrenie, ak  to nie je nevyhnutné. Diétu samozrejme budeme dodržiavať, aj keď bez
príspevku od štátu.

 

Ďakujem za radu.
 

Celý článok...

Ide o nález, ktorý treba sledovať, bezlepkovú dietu netreba !

25.03.2012, 11:42 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1372


Dobrý deň,


chcela by som sa spýtať na Váš názor, na základe občasnej miernej  tlakovej bolesti v ľavom podrebrí mi bola vykonaná biopsia sliznice  duodena s týmto výsledkom: normálne architektonika a výška klkov  duodenálnej sliznice, s normálnou hĺbkou krýpt. IEL - 40 lymfocytov
na 100 enterocytov, prímes eozinofilných granulocytov v stróme klkov,  infiltratívny typ CS March I., musím dodržiavať prísnu bezlepkovú  diétu aj keď nemám žiadne problémy?

 

Ďakujem.

Celý článok...

Onkologický pacient a celiakia

25.03.2012, 11:44 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1275


Dobry den


Rada by som poprosila o odpoved.Mame v rodine celiakiu,a intoleranciu na  krav. mlieko.Ja som onkologicky pacient zaludok v remisii.Povedali mi ze  pravdepodobne aj ja mam.nepotvrdenu celiakiu krvne testy su negativne-  nejem lepok potraviny pouzivam take ako pri dcere/ zdravu stravu/ su  lahsie stravitelne. Mam totiz obstipacie a musim pouzivat popri normalnom  sposobe striedavo ,klyzmu do 0,5.litra indikacia gastro v nemocnici.inac  to nejde ako by sa tam tvorilo z potravin velke mnozstvo obsahu v crevach  co ma tlaci a crevo nevie pracovat aby sa to uvolnilo a mohla som sa  poriadne najest. Citala som na strankach o celiakii ze sa pri celiat.  chorobe tvori v crevach velke mnozstvo potravy.KO aj HB mam  perfektny.Rychlo schudnem a pomaly priberamDcera pribrala pri celiakii 10  kg a ma pocit hladu ako by jejto nestaciloJe to mozne? Nemoze dlhodobe  pouzivanie klyzmy skodit?Prehanadla nesmiem pouziva, neucinkuju a blokuju  ani lactulozu- len v malom mnozstve.Jem a pijem neustale take potraviny  ktore hybu crevom a cvicim jogu a brusne tance.

 

Dakujem pekny den

Celý článok...

Ak sú hepatálne testy v norme, pečen je v poriadku !

25.03.2012, 11:39 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1839


 Dobrý deň,


Chcem sa opýtať, mám problém 1 deň so zvracala a po tom dni mám  ďalšie 3 dni svetlú stolicu, ale už nezvraciam. Kožný lekár mi  bral krv na biochemické vyšetrenie- Hepatalné testy som mala v norme.  Idem sa nastaviť na liečbu roaccutane kvôli akné.  Neviem či nemám poškodenú pečeň kvôli príznaku svetlej stolice. 

 

ďakujem

Celý článok...

Bezlepkovú dietu možno začať aj bez biopsie !

25.03.2012, 11:36 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1572Dobry den pani mudr.Szepeova,

 

rada by som sa vas opytala,ci mozem synovi  davat bezlepkovu stravu aj ked nema spravenu biospsiu?Opakovane bolesti  bruska.Pani doktorka na gastre mu zistila alergiu na mlieko.Vylucili sme  laktozu a bolesti nesprestavaju.Ma slabu alergiu na psenicu.Syn ma  4r.,dcerka 6r a ta minuly rok podstupila biopsiu,kde sa potvrdila  celiakii.Od maja drzime dietu,no,hodnoty jej neklesaju,aky cas treba ma  klesanie hodnot?

Dakujem za vasu odpoved .

Celý článok...

Celiakia a gynekologické problémy

16.01.2012, 21:20 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1568

Dobry den.

Prosim bola by ste taka laskava pani doktorka odpovedat mi.  Moja dcera 19.r. ma HPV virus a gynekolog jej predpisal indol3C a  gynoflorSu to synteticke lieciva. Ma celiakiu a intoleranciu
laktozy.Momentalne ma hnacky nie velke.Moze to byt z toho co uziva. alebo  zo stravy vela ovocia a zeleniny a musli soja.Je HPV viruz z tamponov pri  menzese?Nestaci kondom pri sex. styku? Nestaci sa liecit vitaminmi z jedla  prirodzenym sposobom.V televizii som videla ze v europe je liecba hormonmi  ako i hormon.antikoncepcia zakazana a u nas sa to  nerespektuje.Najma pre  mlade dievcata.V gynoflore je estraniol hormon aj ked malo.Ja som  prekonala lymfon zaludka a vznikol po liecbe horm substituc liecbe  /uzivanie 5 rokov/.

 

Dakujem za odpoved.

Celý článok...

Čoraz častejšie sa potvrdzuje súvislosť medzi celiakiou a psychiatrickými ťažkosťami !

16.01.2012, 21:15 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 3448

Dobrý den, 

rada by som chcela informovat ohladom uzkosti,  ktorými trpím už niekolko rokov, ich prejavy su velmi vazne.  Ziadne antidepresiva mi doteraz nepomohli a brala som ich mnoho.  Nakoniec sa mamka postarala o detoxikacnu kuru Dr. Jonaša,  ktora mi velmi pomohla, avsak ak mi nasadli kvapky na odstranenie lepku,  detoxikacne prejavy boli take silne, ze sme museli kvapky vysadit.
Po 4 mesiacoch od vysadenia kvapiek, sa prejavy úzkost opati vratili a tak  sme nasadili
bezlepkovu dietu, ktoru striktne držim od novembra, ciže vyse 2 mesiacov.  Aby som nezabudla na jeden dolezitý fakt, bola mi zistena intolerancia na  lepok,  ktorý by tieto vsetky problemy mohol sposobovat. Ak som si pred dietou  nasadila kvapky Joalis,  hned sa prejavili silne negativne reakcie a ak som Joalis nasadila mesiac  a pol po diete,  rekcie boli v poriadku, avšak iba po 1 kvapke, aby to bolo postupne.  Co sa mojej stravy týka, mam prisne obmedzene mliecne výrobky, ktoré  zahlieňujú. 

 

Rada by som sa chcela dozvediet o vasich skusenostiach s úzkostou ( moje  prejavy su velmi vazne, zial uz niekolkokrat som bola na pschiytrii, kde  po vsetkych testoch vylučili akékoľvek psychicke ochoreni, alebo poruchu,  a propos mi nevedeli pomoct, kedže na vsetky lieky som, akoby rezistentná.  Rada by som vedela, ci nepoznate niekoho, kto mal podobne ťažkosti, alebo
ako dlho trva liecba blp diétou.  Kedy zacnu ustupovat tažkosti a pod. Čo sposobuje lepok, ked v jeho  dosledku mozu vzniknut taketo prejavy?  A ako je mozne, ze sa o tom nehovorí, ked je to také jednoduché.  A aby som nezabudla, celiakia mi nebola potvrdena, iba intolrancia.

 Dakujem Vam velmi pekne za odpoved, velmi mi pomože.

Celý článok...

Droždie Tebi je pre "bezlepkáčov" bezpečné !

16.01.2012, 21:13 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2276

Dobrý den pani doktorka,

chcela by som Vas poprosiť o radu, či je inaktívne lahôdkové drožie, tzv. Tebi bezlepkové.
Je v zložení síce 7% sladového výťažku, ale v mnohých bezlepkových receptoch som ho našla, tak neviem.

 

Dakujem velmi pekne.

Celý článok...

Nutridrinky ani Fresubiny môžu byt kontraproduktívne !

19.12.2011, 14:09 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 2088

Dobry den pani doktorka,

chcela by som vas poprosit o vas nazor na moj  problem.mam 26 rokov,od leta 2007 mam diagnostikovanu celiakiu,bolo to asi  rok po tom co sa mi narodil syn.mala som strasne krce v bruchu a neustale  hnacky...sialene som schudla,nabehla som na bezlepkovu dietu a predpisali
mi nutridrink.v roku 2008 mi doktor oznamil ze sliznica je po liecbe dietou normalna,ibaze od tej doby co mi vlastne prepukla celiakia mam dost silne  bolesti v oblasti zaludka a tenkeho creva,silne pichanie,naduvanie a  krce.mam 170cm a vaha je tak 50kg.nemozem pribrat nakolko poslednou dobou  jem uz tak, ze nejem ziadnu zeleninu,okrem mrkvy,nepijem  kavu,bublinky,vlastne len cistu vodu.maso,ak je pripravovane na stave,dusene,mi tiez robi znacne problemy.mozem vlastne len varene.nesmiem  nic z kysnuteho cesta,ak je teda cerstve a ani moju oblubenu  cokoladu.doktor mi robil gastroskopiu, ale v zaludku nic nenasiel.brali mi
aj krv,ci to nemoze byt pancreas,ale nic.predpisuje mi uz dlho na toto  ganaton 3x1tbl,Panzytrat 25000cps pred hlavnymi jedlami a fresubin 3x  denne,nakolko po nutridrinku mi po dlhsom piti bolo doslova zle a mala som  z neho hnacky.na krabicke od balenia fresubin som vsak nasla info ze sa  neodporuca celiatikom!!!a aj tak 3 denne nevypijem,nakolko sa to do mna
neda,gastroenterolog mi vsak povedal:ziadna dieta,pite toto.4razy denne jem espumisan nakolko mam stale pocit ze som nafuknuta.som zufala,uz mam strach  nieco jest.dakujem velmi za radu.

Celý článok...

Celiakia a prípravky na podporu imunity

19.12.2011, 14:02 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1857

Dobrý deň pani doktorka,

zaujímalo by ma, či pri celiakii môžeme užívať prípravky podporujúce > imunitu ako napríklad Ribomunyl, Wobenzym, či Imunoglukán, kedže tieto by  sa vraj pri autoimunitných ochoreniach mali vylúčiť.  Týka sa to aj celiakie? Nakoľko moja alergologička mi ich predpísala, no
práve som čítala, že by sa nemali brať a len zhoršujú stav.  A ako je to s probiotikami? Užívať tieto nepretržite, či s prestávkami.  Striedať rôzne druhy?

 Ďakujem.

Celý článok...

Špaldova múka nie je vhodná pre celiatikov !

14.11.2011, 09:26 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 12902

Pani doktorka,

 

nechapem ale...mam knihu, vola sa ,Chlieb pecenie v rure alebo v domacej pekarni, d Eric Treuille a Ursula Ferrigno , vyslo v Ikar v r. 2005, 2010, preklad Zuzana Sersenova a v nej sa pise na str. 31, ze spaldova muka ma nizky obsah lepku a vysoky obsah bielkovin a preto je pomerne dobre stravitelnou nahradou za psenicnu muku pre celiatikov. Este sa uvadza muka psenova, muka  z naturalnej ryze, zemiakova, cicerova, quinoova muka, kukuricna a  pohankova, tieto muky su tu uvedene ako muky s nizkym alebo ziadnym obsahom  lepku.
Teraz vazne nechapem, preco je to uverejnene v knihe takto.

Celý článok...

Črevo sa potrebuje zotaviť, o celiakiu ale nejde !

13.11.2011, 20:37 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2360

 Dobry den,

 ked moj syn nastupil minuly rok do skolky(teraz ma 3,5roka), zacali sa nam  zdravot. problemy.
2x mal angina, zapal priedusiek, rotavirus, bronchitidy, sopliky a  zlomeninu predkolenia. Neustale ho pobolievaju nohy. Tento rok v sept. sme isli na dovolenku do Turecka, kde na 5.den dostal vysoke teploty a o den  neskor hnacky. Noc sme stravili aj v nemocnici. Podla toho co som vycitala z lek. sprav mal CRP 39. Odvtedy az do tohto tyzdna sme boli na prisnej  diete: zemiaky, mrkva, kuracie maso, banany, jablka, pecivo, cucoriedky,  nizkotucny jogurt, voda, caje, ryza.
Hnacku/riedsiu, masitu zapachajucu stolicu/ mal 8x denne(napriek 2 mesacnej  diete). Pri kakani ho velmi bolelo brusko. Nafukovalo ho. Na infekcnom nam skontrolovali stolicu na parazity, virusy, kultivacia, vsetko negativne a poslali nas dalej na gastro. Tam nam brali krv, vysledok:

Biochemia serum: S_GLU: 3,79, S_UREA:3,64, S_KM: 226,2, S_AST: 0,47,
S_ALT:
0,36, S_ALP: 2,16, S_AMS: 0,84, S_Fe: 8,75, S_IgG: 8,66, S_IgA:1,65,
S_IgM:0,98, S_IgE:266,1, Krvný obraz: KO_WBC:8,84, KO_RBC: 4,53,
KO_HGB:122,
KO_HTC:0,36, KO_PLT: 329, KO_MCH:26,9, KO_MCHC:338, KO_ MCV:79,72,
KO_NEUabs: 4,69, KO_ LYMabs:3,06, KO_MONOab: 0,59, KO_EOZabs:0,49,
KO_BASOab: 0,01, KO_NEU%: 53,14, KO_LYM%:34,64, KO_Mono%:6,74, KO_EOZ%:5,5,
KO_BASO%:0,1, Nedefinovaná treida: RDW: 15,4, PDW:10,8, MPV:9,7

Biochémia serum: CRP: S_CRP <5 mg/1 Deamidovavý gliaidin, transglutaminaza,
endomyzium negta., anti MILK, IgG, IGA negta, ASCA, ASCA negta.,
Špeč. IgE mlieko 0.64, kazein: negat, alfa laktalbumin: 0.43, beta
laktorglobulin: 0.57, slepačí bielok 0,57

Stolica: F_ZVsval: F_ZVsval neprítomné svalové vlákna

F_ZVškro: F_ZVškrob prítomné škrobové zrná

F_ZVtuk.:F-ZVtuk. Neprítomné tukové kvapôčky

Jeho stav sa trochu zlepsil, uz ma stolicu 1-4x do dna, nie vzdy zapacha,
ale stale ho boli brusko, nozky, a stale ma kruhy pod ocami. Nafukuje ho,
velakrat si sadne na nocnik, ze ide kakat a nic.

Citala som viacero clankov o celiakii, kde sa pisalo, ze sa musi robit aj biopsia creva, aby sa mohla celiakia vylucit. Dalsie vysetrenia nas  necakaju. Mame zo stravy vylucit mlieko a vajicka(aj potraviny,kt. sa z  nich vyrabaju) a prist o 6 mesiacov na kontrolu. Je to podla hore  uvedenych vysledkov spravne, alebo by ste nam odporucali aj ine vysetrenia?

 

 Velmi pekne dakujem.
 

Celý článok...

Špaldová múka

13.11.2011, 20:34 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 3633


Dobry den pani doktorka Szepeova,

 

prosim Vas, môze celiatik s potvrdenou celiakou konzumovat spaldovu muku?

 

Dakujem pekne vopred za odpoved.
 

Celý článok...

Aká je diagnóza?

19.10.2011, 11:44 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1824


 VAZENA PANI DOKTORKA,

 prosim Vas o Vas nazor. Dlhy cas /aj vyse 3 rokov/ trpim na traviace  tazkosti. Naduva ma, byva mi tazko po jedle /nie vzdy, ale vacsinou/, mam  skor hnacky ako zapchu. Na konci roku 2009 som skoncila na  gastroenterologii s velkymi bolestami a tak mi urobili gastroskopiu kde
 som mala nasledovne vysledky: 

 

1. Kompletne spracovane vzorky duodenalnej sliznice s normalnou  konfiguraciou, s VúK pomerom viac než 2,5. Bet zmien krycieho povrch.  epitelu, bez zmnoženie intraepitelovych lymfocytov. V lamina propria  meirny nespec. zmiesany zapal. infirltrat. Bez akumulacie PAS+ makrofagov.  Lamblie nrpeit. /PAS, Alcianovam., Gram, HP Giemsa, HP Chimenes,
 Wartin-Starry/. 

2. Vzorky antralnej zaludoc. sliznice s neporusenym krycim epitelom:
Chonicita: fokalne + aktivita: 0. H.pylori (Gram? HP Giemsa, HP Chimenes/  : 0. Intesinalna metaplazia /PAS, alcian.m./: 0, Atrofia: 0. Laborat: z  min. pdhranicne IgA, pozit. vysoko IgG.
Diagnoza: susp. intoler. KM, klinicky dokazana pozit, skvrnita  antumastritida inaktivna mierna chonicka, HP negat, duodenum hist. negat.  Problemy nacas nejak prestali, ked som vysadila mliecne vyrobky /doteraz  ich nejem/ ale potom mi po case opat byvalo aj byva tazko - v strede medzi  rebrami, alebo napravo pod rebrami. Naduva ma, hnacky raz tyzdenne
priblizne. Tak som navstivila imunologicku, kt. sa mi skutocne venovala.  Urobila mi vysetrenia, /zistovala alergiu na potraviny atd/. ktore  uvadzam:

Lab. vysetrenie: ASLO v norme, IgA, IgM, IgG, IgE, spec. IgE na vaj.
bielok: 0,36, KM, zlozky mlieka, kazein, psenica, soja: nepriekazne. Kozne testy: Alyostal/prick/, pozit. pel, raz, ambrozia.
Priniesla som si aj vzorku tekuteho syra, vajecny bielok, - tieto mi tiez  priamo otestovala na ruke a vobec som nemala reakciu. Nasledne urobila  este tieto vysetrenia: protil. proti gliadinu pozit. v tr. IgG, v tr. IgA  negat., protil. proti transglutaminaze v tr. IgA a IgE negat, protil.  proti KM v tr. IgG pozit, v tr. IgA negat. amylaza, lipaza, stolica na  elastazu v norme. Špec. IgE na C. albicans: 0,83 pozit.  Diagnoza: intolerancia na bielk. KM.


Z tohto ja teda usudzujem a aj mi bolo oboma lekarkami potvrdene, ze napr.> celiaku nemam /co ma naozaj velmi tesi/, len nemam konzumovat mliecne vyrobky. Tak aj robim, ale "zle" mi stale byva. Ako laika ma napadlo, ci  by to nemohli byt aj priznaky syndromu drazdiveho creva, kedze na ine mam  vysledky v poriadku.

Este dodam, ze som mala problemy s kvasinkami /zenske problemy/, tak  obmedzujem cukor a vyrobky z bielej muky. Niekedy vsak skutocne neviem, co  mam vlastne jest, aby som sa citila dobre. Uz som pocula aj o prekysleni  organizmu....

Dakujem velmi pekne za Vasu odpoved.
 

Celý článok...

Info o biopsii

19.10.2011, 11:38 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1963


Dobrý večer prajem p.doktorka.

 

mojej10-ročnej dcérke imunolog  diagnostikoval celiakiu,po krvných testoch keď nám protilatky na  tranglutaminazu vyšli 279.odoslal nás na gastro ambulanciu a tu nam  maju robit endoskopiu.chcela by som sa opýtať či tie naše výsledky  su veľmi vysoké,vážne,či je potrebná ešte aj biopsia.ak áno ako  sa robi biopsia u 10r.deti??má sa im niečo pichnuť,alebo nejako
znecitliviť?možen si aj niečo pytať na vlastnú žiadosť,totiž  veľmi sa bojime,ale hlavne asi ja,viac ako dcérka.ďakujem pekne za  skoru odpovaď.pekný večer.
 

Celý článok...

Bábätko a lepok

19.10.2011, 11:29 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1450

Dobry den,

mam diagnostikovanu celiakiu, dietu vsakj drzat nemusim, nakolko je moje  crevo v poriadku. pravidelne chodim na endosopiu creva, nemam ziadne  traviace tazkosti, ani hnacky, nechudnem, proste ziadne priznaky celiakie,  avsak nejaky parameter v krvi na celiakiu poukazuje. lekarka mi povedala,  ze  je to parameter ktory sa pred par rokmi ani nestanovoval, preto by to vtedy este nikto neriesil. bola som na bezlepkovej diete 2 roky, potom mi urobili
endoskopiu, crevo bolo ok, na pol roka som prestala s dietou, kontrolna  endoskopia bola ok, robili mi aj kolonoskopiu, enteroklyzu, sono, vsetko  ok,  odvtedy mi robia endoskopiu kazdy rok, vzdy je vsetko ok, akurat v krvi ten  jeden parameter vyskakuje.  momentalne mam 3.5 mesacne babatko, ktore kojim, zatial. obavam sa vsak, ci  vydrzim kojit do 7 mesiaca, kedy sa odporuca zacat zavadzat lepok. co ak  nevydrzim kojit? ako mam postupovat? kedy zaviest lepok? a ako?

dakujem pekne
 

Celý článok...

Ide o celiakiu?

25.07.2011, 12:01 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2325

 

Dobrý deň pani doktorka, 

mám 21 rokov a asi od 14-tich rokov som mala bolesti v pravom podbrušku.  Tieto bolesti sa časom stupňovali a pridávali sa k ním aj iné príznaky ako  napr. nafukovanie, riedka, svetlá stolica, únava, lámanie a štiepenie  nechtov, vypadávanie vlasov, nevysvetliteľný pocit nervozity a asi v  septembri sa u mňa objavila ľahká depresia. V 14-tich mi robili  diagnostickú
laparoskopiu, pri ktorej sa nič nezistilo a pred dvoma rokmi mi odstránili apendix s podozrením na chronickú apendicitídu, ani po tejto operácii sa  moje bolesti nezmiernili. Lekári mi predpisovali rôzne analgetiká a  spazmolytiká, ale nezaberali mi. Absolvovala som množstvo vyšetrení, pri  ktorých sa nič nezistilo. Lekári to uzavreli ako syndróm bolestivého  pravého
podbruška. Lekárka ma poslala ku gastroenterológovi s podozrením na  celiakiu, protilátky v krvi boli negatívne. Bola mi robená irigografia,  gastroskopia aj kolonoskopia, ale ani pri jednom vyšetrení mi lekár  nespravil biopsiu. Pri gastroskopii mi zistili infekciu HP na ktorú som
užívala Lanzul, Deoxymykoin a Entizol. Po liečbe som aj naďalej mala  potvrdený HP v stolici. Už v detstve mi zistili opakovane 24 hod. pH  metriou  vysokosignifikantný gastroezofageálny reflux, ktorý stále pretrváva  momentálne užívam Emaneru 40 mg 1tbl. R, a Ganaton 3x1. Tiež mám
polyvalentnú liekovú, inhalačnú a potravinovú alergiu (vajíčka, paradajky, kakao, jahody, broskyne, kiwi, banány... Špecifické IgE na gliadín boli  negat.), astmu, poruchu imunity a tiež sa u mňa objavili aj autoimunitné  ochorenia. Aj napriek eliminačnej diéte moje problémy pretrvávali, a preto  mi lekárka odporúčila vyskúšať aspoň na mesiac bezlepkovú diétu. Do mesiaca u mňa zmizli bolesti brucha, upravila sa mi stolica, necítim sa unavená,  nervózna a zmizli aj depresívne nálady, tiež sa mi zlepšila kvalita nechtov  a vlasov. Keď som asi po 2 mesiacoch opäť začala prijímať v strave lepok do  týždňa sa mi vrátili bolesti brucha a hnačky, tak som zostala aj naďalej na  bezlepkovej diéte. Diétu dodržiavam už 7 mesiacov a cítim sa dobre. Čo sa  týka odberov krvi v KO mám zvýšené hladiny Erytrocytov, hemoglobínu a  hematokritu, tiež mám zvýšenú hladinu železa a zníženú hladinu vápnika.  Zápalové markery sú v norme. Tiež boli zistené ANCA protilátky. Keď som  gastroenterologičke pri poslednej kontrole povedala, že dodržiavaním blp diéty zmizli moje problémy tak mi povedala, že ak chcem mať potvrdenú
celiakiu, aby som na pol roka vysadila diétu a objednala sa na  biopsiu. Chcela by som sa opýtať, či aj napriek takýmto výsledkom, ktoré  podľa mňa nehovoria o celiakii sa môže jednať o celiakiu?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Celý článok...

Problémy sa objavili 6 mesiacov po cisárskom reze !!!

21.07.2011, 15:08 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1795

Dobrý deň pani doktorka,


na stránke bezlepka.com som našla tento kontakt. Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Moje problémy sa začali pred zhruba 4 rokmi, asi 6 mesiacov po cisárskom reze. Z ničoho nič mám naraz také kŕče v oblati epigastria, že nie som schopná ani vstať z postele. Trvá to 1-2 dni, počas ktorých mi nezaberá ani Algifen, celé dni vraciam aj keď nedokážem nič zjesť lebo pri pohľade na jedlo ma napne. Problémy zmiznú náhle, tak ako sa objavili, ako by sa nič nedialo. Opakuje sa to nepravidelne, niekedy po pol roku inokedy po mesiaci alebo dvoch. Problémy sa objavujú nezávisle od toho čo zjem alebo od času. Posielam Vám aj výsledky z histológie a chcela by som Vás poprosiť o Váš názor, či nemôže ísť o celiakiu.  Vo vzorkách sliznice duodena prítomný stredne výrazný fymfoplazmocytový stromálny zápalový infiltrát s prímesou eozilofilov.

V rozsahu všetkých vzoriek so zvýšeným počtom intraepitelových lymfocytov miestami aj signifikantnou intraepitelovou lymfocytózou a dystrofickými zmenami enterocytov, bez atrofie klkov. Mierna chronická ložiskovo mierne aktívna antrálna gastritída, bez intestinálnej
metaplázie a bez dysplastických zmien. HP sú ložiskovo v malom počte. Korporálna sliznica žalúdka s miernym chronickým superficiálnym inaktívnym zápalom, bez intestinálnej metaplázie a bez dysplastických zmien. HP negat., prítomné sú kokovité mikroorg. Výsledky vyšetrenia autoprotilátok: všetko negat. V prípade, že by podľa týchto výsledkov išlo o celiakiu, je nutné dodržiavať bezlepkovú dietu, alebo postačí ak vylúčim pečivo a nahradím ho bezlepkovým a pri
ostatných jedlách len obmedzím príjem lepku? A ak ide o celiakiu, prečo sú tie problémy so žalúdkom iba občas a potom dĺhšiu dobu nie? Nemôžu byť spôsobené Helicobacterom? (bola som preliečná Ciprinolom a Megamoxom keďže aj manžel mal Helicobactera).


Ďakujem za odpoveď.
 

Celý článok...

Synček potrebuje precízne gastroenterologické vyšetrenie !

08.07.2011, 22:06 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1940

Dobry den,


chcela by som sa opytat, ak dvojrocne dieta dodrziava bezlepkovu dietu rok a bezmliecnu dietu dva mesiace a stale hnackuje a jeho stav je v podstate skoro taky isty ako bez diety, co to moze znamenat ? Pri vysetreni ultrazvukom mal zvacsenu pecen a slezinu, lekarka tomu nevenovala dalej pozornost. Sme vedeni ako podozrenie na celiakiu z vysetrenia krvi (lekarka vyhodnotila vysledky krvi ako ze je to na 90 percent celiakia), ale bez crevnej biopsie. Co je akoze tych  vysnych 10 percent ? Su este nejake ine diagnozy, ktore sa mozu podobat na celiakiu
a nie je to celiakia ? Aky je rozdiel medzi celiakiou a alergiou na lepok ? Ako sa da zistit, ci nie je alergicky na nejaky druh cukru alebo tuku alebo na nieco ine ? Preco mi lekarka vravi, ze uskodit mu moze jedna psenicna piskota a pritom biopsiu by podla nej malo zmysel urobit len po polroku expozicie lepkom ? Mam dieta, ktore sa trapi a ja neviem co mu je a vobec si neviem predstavit pol roka expozicie lepkom, aby mu bolo este horsie.Je to asi vela otazok naraz, ale skuste mi prosim odpovedat, ak sa da.

 

Dakujem. vm

Celý článok...

Alergia na viaceré potraviny

15.05.2011, 10:49 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 6513

 

 Dobrý deň pani doktorka,


chcem Vás poprosiť o radu. Mám dlhodobo žalúdočné (cca od puberty) a kožné  (cca dva roky) problémy, tak som podstúpila vyšetrenie u alergológa a  gastrovyšetrenie. Momentálne mám 27 rokov. Predtým mi na gastre nezistili  nič, až po zmene doktora toto:  Na gastre bola stanovená klinická diagnóza susp. coeliakia. Čo značí táto  diagnóza?

 Biopsia:
 Histoenzýmové vyšetrenie natívnej vzorky: Ide o čiastočne arteficiálne  poškodenú sliznicu duodena s nálezom v celku primerane konfigurovaných  klkov. Aktivita maltázy, trehalázy a sacharázy-izomaltázy je primeraná.  Aktivita laktázy sa tiež zdá byť v norme.  Drobná vzorka svetlohnedého tkaniva: Prítomná je vzorka sliznice duodena s  nálezom v celku primerane konfigurovaných klkov, bez zmoženia  intraepiteliálnych lymfocytov, miestami s hustejšou mononukleárnou  celulizáciou v lamina propria, tiež mierne zvýšeným počtom eozinofilných
 leukocytov.  Klinická diagnóza: susp.coeliakia  Čo vyplíva z výsledkov vyšetrenia krvi (krv mi bola odobratá na  endoskopickom oddelení? Čo znamenajú pozitívne hodnoty Anti-gliadin IgG a
Anti-t-tranglutamináza IgG ?
Anti-gliadín IgA 0,7 kIU/l
Anti-gliadin IgG 22 kIU/l
Anti-t-transglutamináza IgA 0,6 kIU/l
Anti-t-transglutamináza IgG 10,5 kIU/l

Autoprotilátky
Endomyziálne protilátky EMA negat.
Anti-Milk IgG v sére 100,8 kIU/l
Anti-Milk IgA v sére 34,20 kIU/l

Na gastre mi povedali, že nemám piť kravské mlieko a jesť jogurty, ale  kyslomliečne produkty a syry môžem jesť... Nejako sa mi to nezdá, veď aj  syry sú robené z mlieka.... Taktiež mi povedali, že celiakiu nemám.  Z alergológie mám potvrdenú alergiu na pšeničnú múku, sóju, kvasinky,
> kukuricu, ryžu, zemiaky, jablko, kiwi, tresku... Taktiež na brezu,púpavu,  palinu. Alergológ testami vylúčil alergiu na mlieko, pričom na gastre ju  potvrdili....  Som zúfalá, lebo je to veĺký rozsah potravín. Snažím sa dodržiavať  jedálniček bez týchto potravín, ale za cca 2 mesiace som schudla 4 kg...  Pri výške 168cm, teraz vážim 48kg. Bojím, sa že tá váha pôjde ešte  nižšie.

 

Prosím Vás poraďte mi kto by mi vedel pomôcť so stanovením  jedálnička, pretože som z mojej diagnózy už veľmi zúfala.. 

 

Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc.

Celý článok...

Odporúčanie bezlaktózovej diety je alibizmus !

20.06.2011, 21:19 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1477

Pekny den...:)

1. HCH
Histoenzýmove vysetrenie natívnej vzorky:


Ide o čiastočne arteficiálnei autolyticky zmenenú vzorku sliznice duodena s nálezom vcelku primerane konfigurovaných klkov. Prítomná je mierne znížená aktivita laktázy a maltázy (nemozno vylúčit arteficiálne zníženie). Aktivita trehalázy a sacharazy- izomaltazy je v medziach normy.

2. Biopsia
Ide o ciastocne arteficialne i autolyticky zmenenú vzorku sliznice duodena s nalezom nizsich klkov, avsak bez zmnozenia intraepitelialnych lymfocytov. Material sme spracovali kompletne a vysetrili v serii rezov

Tu je moje biopticke vysetrenie, bola by som velmi rada, keby ste mi to prelozili do ludskej reci... :)
Gastro mi robili pre podozrenie na celiakiu a urcenie bezlepkovej diety,nakoniec mi lekar oznamil, ze mam dodrziavat bezlaktozovu dietu. vysledky krvi dostupne nemam, ale chcem sa opytat, musim to dodrziavat striktne? Lebo mala som problemy s  tym, ze mi bolo velmi tazko z jedla, aj ked som nejedla chlieb... a nejedla vela stale som mala pocit nafuknutia a priberania na vahe, niekedy boli aj hnacky, a pocit plnosti bol neopisatelny, myslite si, ze pri dodrziavani bezlaktozovej diety sa mi
podari vratit moju vahu na zelany stav? Dakujem za vase rady a vysvetlenia.

S pozdravom
Anezka... :)

Celý článok...

Má matka celiatika nárok na ošetrovné?

08.07.2011, 22:03 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2020

Dobry den pani doktorka,

uz som vam pisala ohladne dcerky (6r.).Potvrdili nam celiakiu,teraz som si podala ziadost na urade soc.veci a rodiny na soc.prispevok,preukaz ZTP.Chcela som sa opytat,ci mi budete vediet poradit,ci mam ako matka narok na osetrovne?Dcerka ide od septembra do skoly a tam nie je strava pre celiatikov.Ci nemate vedomost od inych rodicov,velmi pekne dakujem za vas cas,odpoved.

Praje pekny den Mirka

Celý článok...

Môže ísť o obchodný ťah, ak Vám sľubujú vyšetrenie v zahraničí !

15.05.2011, 10:55 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1436


Dobry den pani doktorka,

 

velmi ma zaujala Vasa poradna. Chcem sa opytat na  radu ohladne mojej dcery. Ma  21 rokov, ked mala rok, bolo podozrenie na  celiakiu, caste hnacky, chudokrvnost atd, preto jej robili biopsiu z
creva s negativnym vysledkom. Ukazala sa len alergia na bielkoviny  kravskeho mlieka. Do 5 rokov ho ani nepila, pila len sojove PROSOBE. Mala  tiez problem s mliecnymi zubami, ktore sa jej rozpadavali. Zubar nas  upozornil na to, ze mam malo slin. Musela zapijat aj polievku, aby ju  vobec mohla prehltnbut.Uz sa presne nepamatam, ale niekto nam povedal, ze  prave v slinach su enzymy, ktore stiepia bielkoviny. Vsetko sa ako tak  upravilo. Mozno tak na 10 rokov. Mometalne skoro rok, ma problem s  bolestami brucha, nafukovanim, plynatost, vyprazdniovanim, vyrazky atd.
Tieto problemy sa cyklicky opakovali aj v minulosti. Stravuje sa zdravo,  biopotraviny, ovocie, zelenina... V cechach navstivila jedno vysetrenie,  ale nie v nemocnici, cez biomagneticke pole, alebo nieco podo  bne, ktore potvrdilo alergiu len na psenicnu muku a paradoxne na soju.
Skoro rok drzi bezlepkovu dietu, citi sa lepsie, ale obcas sa problemy so  zaludkom s bolestami vracaju. Po mesiaci celiatickej diety len robili u  gastroenterologa biopsiu s negativnym vysledkom. Aj vysetrenie tenkeho  creva. Mohol mesiac bez lepku ovplyvnit vysledok? Respektive otazka na
vas ci celiakia je len vrodena choroba, alebo sa da aj ziskat?

 

Nevieme  ako postupovat, uvazovali sme aj o vysetreni potravinovej intolerancie,  len ta sa na Slovensku udajne nerobi, vysledky posielaju do Nemecka a je  to financne, velmi narocne. Co by ste nam poradili? Ma drzat nadalej
prisnu celiaticku dietu? Neda sa to tak jednoducho odpozorovat co vsetko jej skodi. Niekedy je to hrozno, po ktorm sa vyhadze krupicovou vyrazkou,  alebo vyrazkami podobnymi potnickam ako u malych deti. Lenze v ten den  ako jedla hrozno jedla aj ine veci a nie je jasne co jej uskodilo. Byva
casto chora, pred vybratim mandli mala caste anginy, te  raz je to lepsie. Aky postup by ste nam odporucali? Nezda sa mi, ze by  sme nieco zanedbali v minulosti, napriek tomu si myslim, ze nie je
vporiadku. 

 

Dakujem za odpoved.
 

Celý článok...

Tehotenstvo a celiakia

14.05.2011, 11:08 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1702

Dobry den,

chcela by som sa spytat, som v 4.mesiaci tehotenstva, a uzivam femibion,  doteraz 800, teraz mi bol ale zmeneni na 400 a v jej zlozeni uz som nasla  maltitol E965, ktory je uvadzany, ze obsahuje lepok. chcem sa preto spytat,  ako mam dalej postupovat..zrejme by som ich nemala uzivat. Aky je Vas  nazor?


 Za odpoved dakujem
 

Celý článok...

Celiakia a bozkávanie

14.05.2011, 11:05 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1825

Dobrý deň,

celiakiu mi diagnostikovali len pred nedávnom, veľa informácií
som sa dozvedel z internetu a rôznych poradní, ale na toto som nikde  nenašiel odpoveď. Prosím Vás ako je to s bozkávaním s neceliatikmi. Moje  dievča používa rôzne typy rúžov, takisto sa normálne stravuje. Nie je  možné, aby sa mi pri bozkávaní ( "dospeláckom" :-) ) s ňou, aj napríklad
tesne po jedení, dostal do tela lepok?

Vopred ďakujem za odpoveď
 

Celý článok...

Glutaman sodný - pochybnosti o prítomnosti lepku sú zbytočné !

26.04.2011, 11:16 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 2653

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či glutaman sodný obsahuje stopky lepku ? Na  viacerých miestach píšu že áno , ale ja nechápem , lebo mam bezlepkove  potraviny ako napr. aj csipsy bezlepkove obsahuju glutaman sodny.

 

Ďakujem
 

Celý článok...

Alergia na kravské mlieko

26.04.2011, 11:14 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 1413

Dobrý deň, pani doktorka,

prosím Vás o radu. Priateľka má 2 mesačné  bábätko,  ktoré je kojené. Problém je že dieťatko stráca hemoglobín, hodnoty máva  okolo 100 a nižšie, nariek tomu, že užíva železo v kvapkách.
Chodia na pravidelné kontroly na hematológiu. Príčina dosiaľ nebola  zistená.  Nemohla by príčina súvisieť aj s trávením? Nemali by, podľa Vášho názoru,  navšíviť aj gastroenterológa? ďakujem za Vašu odpoveď.

S pozdravom

 

Hanka
 

Celý článok...

Potvrdená celiakia

23.03.2011, 15:02 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 3349

Dobrý večer, pani doktorka chcela by som vás poprosiť o radu. Pred tromi

dňami mi bola náhodne diagnostikovaná celiakia, meriam 169 cm vážim 85 kg,  nemám žiadne väčšie problémy, mala som by som bezlepkovú diétu dodržiavať  aj  napriek tomu? Bolo mi u lekára povedané že ťažkosti možno prídu v neskoršom  veku, teraz mám 30 rokov.  Napíšem Vám výsledky mojich vyšetrení a chcela by som sa spýtať o aký typ  celiakie ide či nejaký ťažší, ľahší mám v tom zmätok nič mi nebolo  konkrétne  vysvetlené.

 

 Biopsia:

 ide o jednu vz. duodenálnej sliznice s atrofiou slizn. klkov, zvýšeným počtom lymfocitou v povrchovom epiteli, zápalovou stromálnou celulizáciou s miernou hyperpláziou krýpt, aktivovaným lymfat.folikulom v sliznici. Ide o  subtotálnuatrofiu slizn.klkou so zápalom, nález má črty svedčiace pre  coeliakiu / typ IIIb.   - ide o jednu vzorku antrálnej sliznice žálúdka s chronickým ložiskovo
 zreteľne aktívnym nešp. zápalom, bez defektu, imunohistochem.potvrdenou  pozitivitou HP org. so strednou intenzitou zápalu. Nález má vzhľad HP  pozit.  chronickej aktívnej povrchovej antrumgastritídy.


Vyšetrenie krvi:
HBsAg - negat.
anti HCV - negat.
 anti EBV ( VCA) Igm - negat.
anti EBV ( VCA ) IgA - negat.
anti EBV ( VCA ) IgG - 4,439 IP
anti EBNA IgG - 4,132 IP
anti CMV Ig M -negat.
anti CMV IgG - 3,840 IP
vitamín B12 - OK
S-kyselina listová - OK
leukocyty - OK
erytrocyty - OK
hemoglobín - OK
hematokrit - OK
stred.obj.RBC - OK
stred.hmot. HGB v RBC - OK
stred.farebna konc.HGB v RBC - OK
šírka distr. RBC - OK
trombocyty - OK
stredny objem PLT - OK
šírka distr.PLT - OK

Chcela by som sa Váš ešte spýtať či je nutné dať vyšetriť aj moje dve deti,
bolo mi povedané že keď sú v poriadku nie je to nutné, iba pri nejakých
ťažkostiach. Obidve dobre prospievajú. Staršia má sedem rokov, meria 126 cm
a váži 24,8 kg. Mladšia bude mať za dva mesiace štyri roky, meria 110cm a
váži 19,8 kg.
Za Vaše odpovede Vám vopred ďakujem.Lenka

Celý článok...

Medicína zatiaľ nepozná súvislosť medzi alergiou na mlieko a epilepsiou !

17.03.2011, 09:41 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2377


Dobrý deň,

mám 7 ročnú dcéru epileptičku s ADHD, z krvi sa jej zistilo  Gliadín IgG - pozitívny, kravské mlieko IgG - silno pozitívny. Biopsia nás  ešte len čaká, takže nemáme potvrdenú celiakiu. Nakoľko má aj oslabenú  imunitu, začala som jej ešte pred týmito výsledkami kupovať Kolostrum  500mg denne v tobolke. Začala mať malé epileptické záchvaty, ktoré dovtedy  nemala a už mala vysadenú epi liečbu. Lieky jej znova nasadili, ale  záchvaty boli potlačené iba krátko a potom pokračovali ďalej a zhoršovali  sa. Teraz som jej vysadila Kolostrum a záchvaty sa už tri dni neobjavili.  Môže spôsobovať neznášanlivosť /alebo alergia?-neviem to posúdiť z týchto
 výsledkov/na mlieko takéto záchvaty. Dcéra bola aj na magnetickej  rezonancii, kde jej našli drobný venózny angióm v pravom čelnom laloku v  mozgu, u ktorého predpokladajú, že jej môže provokovať záchvaty, ale je  zrejme vrodený a preto ťažko povedať, žeby sa to prejavilo až teraz. Môže táto neznášanlivosť na gliadín a kravské mlieko spôsobovať hyperaktívne správanie a poruchy učenia?

 

Ďakujem

Celý článok...

Problém treba konzultovať s lekárom aj keď je nepríjemný !

17.03.2011, 09:37 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1440

Dobrý deň, pani doktorka!

Môj problém trvá už približne dva roky a je  spojený s nepríjmným nadúvaním a aromatickými vetrami. najprv som si  myslela, že príčinou sú všetky sacharidy, čo som zjedla. časom som však
 zistila, že problémom  sú len potraviny ako chlieb, pečivo, cestoviny či  čokoľvek, kde sa objavuje pšeničná múka.(môj jedálny lístok sa skladá  predovšetkým z uvedených potravín + zelenina, syr, tvaroh) keď som na  2mesiace tieto typy potravín vylúčila a nahradila inými(zemiaky, kukuričné  pufované chlebíky...)vetry zmizli, zlepšila sa mi pleť a nemala som ani  problém so zvýšeným pálením záhy. po dvoch mesiacoch som si z tých  potravín opäť dala a problém sa okamžite objavil nazad. pre vylúčenie  celiakie som si urobila domáci test, ktorý mi celiakiu nepotvrdil. neviem  teda, čo robiť, lebo mi je veľmi nepríjemné o tomto probléme hovoriť s  lekárom osobne. môže ísť o netoleranciu samotnej pšenice? doporučujete  potraviny úplne vylúčiť, alebo by predsalen bolo vhodné konzultovať to s  lekárom?

Ďakujem za odpoveď.

Celý článok...

Určenie diagnózy

06.03.2011, 21:24 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1910

Vázená Pani Doktorka!

 Teraz som dostala moje vysledky, ale ziadne vysvetlenie k tomu. Mohli  by ste mi poradit, co mozem jest a co nie? Mala by som nieco vynechat  zo stravy, aby sa  mi stav nezhorsil ?

 Laboratórne výsledky: 

KO+dif.: Hb - 143 g/l, Ery - 4,77 T/l, Ht - 0,436 , Le - 7,70 G/l, Tr
- 219 G/l, Ns - 63 %, Eo - 2 %, Ly - 25 %, mono - 10 %, APEo - 189
 G/l,

 IgE - 558,2 IU/ml

 Špecifické IgE :
 kravské mlieko - 0,450 IU/ml tr.1
 vajce - 0,370 IU/ml tr.1
 pšeničná múka - 0,420 IU/ml tr.1

 anti-laktóza IgA - 0,30 negat.
 anti-laktóza IgG - 0,21 negat.

 anti-tTg-IgA - 3,009 U/ml negat.
 anti-tTg-IgG - 6,241 U/ml negat.

 Za  odpoved Vám vopred dakujem!
 

Celý článok...

Nutridrinky - príčina rýchleho priberania

28.02.2011, 07:34 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 3392

Dobrý večer, pani doktorka,

 

chcela by som Vás poprosiť o radu : dcérka / 10r. / drží bezlepkovú diétu od polovice januára, nakoľko sa u nej zistila celiakia / stupeň Marsh 3c /. Na diétu si zvykla celkom dobre. Mávala bolesti brucha, problémy s vyprázdnením, teraz asi tak za posledné 2-3 týždne sa jej stolica upravila, aj bolesti ustúpili, aj keď sem-tam ešte povie, že ju zabolelo brucho. Pije nutridrinky, ktoré máme z lekárne a dávala som jej aj B- komplex. Začala lepšie jesť, stále má chuť niečo zobkať. Za posledné dva týždne rýchlo pribrala 2 kilá, naraz sú jej úzke nohavice, tepláky, má väčšie bruško, pribrala cez boky a na zadku. Nebola ani predtým nejaká chudá, ako som čítala o celiaktikoch. Majú toto jej nárazové priberanie na svedomí nutridrinky aj B komplex ? Ten jej už nedávam, lebo je nešťastná, že neoblečie niektoré obľúbené veci, ktoré jej boli pred mesiacom ešte dobré / meria 143cm, teraz váži 35 kg /. Na mesiac má nárok na 20 nutridrinkov, ako dlho by ich mala užívať ?  Ešte by som Vás chcela poprosiť o radu : keď výrobok obsahuje modifikovaný škrob a nie je uvedené aký, môže takéto výrobky jesť alebo nie? Čítala som na internete protichodné názory, jedny tvrdia, že pokiaľ nie je uvedené, z čoho je modifikovaný škrob vyrobený, nekupovať a potom názory, že podľa potravinového kódexu v EÚ musia byť na výrobku uvedené všetky alergény, takže ak je tam len modif. škrob, je výrobok vhodný, lebo nevhodný by musel mať uvedené modif. škrob pšeničný. To isté aj glukózovo- fruktózový sirup, napr. v cukríkoch - neviem či áno alebo nie ?

Ďakujem Vám vopred za odpoveď

Celý článok...

Začiatky s celiakou

23.02.2011, 10:09 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1797

Dobry den pani doktorka Szepeova,

 

rada by som sa opytala.Mojej  dcerke(5r), zistili celiakiu z krvi. Pani doktorka nam este odporucila  vysetrenie vsetkych clenov rodiny a dcerke este biopsiu a co sa da z nej  zistit?, (tu by mala absolvovat v BA, nakolko je mala, takze ju uspia).Chcela  som sa opytat, ci biopsiu robia aj v inych nemocniciach. Sme zo stredneho Slovenska. Mozu aj  zdravi jest bezlepkovu stravu alebo radsej varit dve kuchyne?Je dieta  celozivotna,ci sa celiakia rozlisuje?

Velmi pekne vam dakujem.

Celý článok...

Som hypochonder?

21.02.2011, 23:43 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 2 | Počet zobrazení: 1833

Dobry den,

chcela by som sa opytat a na jednu vec. Uz zopar rokov mam  gastroenterologicke problemy: neustale nafukovanie, pocity plnosti, ked  nieco zjem (najmä vyprazane) tak dostanem triasku, silne krce a navaly, a  pomerne silnu hnacku. V poslednej dobe sa vsak uz citim ako absolutny
hypochonder, pretoze uz nedokazem nic zjest bez toho, ze by mi bolo cca 2-3  hodiny zle, neustale sa u mna striedaju zapaly dasien a herpesy, mam silne  migreny a pomerne stale zvysenu teplotu, takmer 3 mesiace mam taku slabu  menstruaciu, ze kebyze neviem, ze ju mam dostat, tak si ju ani nevsimnem,  som sialene unavena a svaly ma bolia na dotyk, pricom na mieste dotyku sa  mi urobia modriny. Bola som s tym u lekara, resp. chodim s tym opakovane k
lekarovi (preto uz si o sebe myslim, ze som hypochonder) a ten ma odbije s  tym, ze to mam zo stresu a odidem z jeho ambulancie len so smektou a hylak  kvapkami. Preto mi spoluziacka, ktora trpi celiakiou, odporucala urobit si Celiatik  test. Ten mi vsak vysiel negativny. Je mozne, ze by som mala odovodnene  gastroenterologicke problemy (napr. celiakiu, alebo potravinovu
neznasanlivost), alebo mi uz sibe a som naozaj hypochonder? 

 

Velmi pekne dakujem za odpoved.

Celý článok...

Aká je diagnóza?

19.02.2011, 17:18 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 3628

Dobry den pani doktorka,

chcela by som Vas poprosit o posudenie predbeznej diagnosy Susp. celiakalna  sprue (Marsh 3a), ktorá bola stanovena mojej 14-rocnej dcere.  Tato diagnoza jej bola stanovena viac-menej nahodne, pri vysetreni na  Helicobactera. Zaver z endoskopickeho vysetrenia "menej vyrazne riasy  duodena. Nie su typicke makroskopicke znamy celiakie - biopsia".   Histologicke vysetrenie: " sliznica duodena - niektore klky s obrazom  lahkej  atrofie a vyrazne dilatovane, krypty primerane formovane. V HE obraze  nejednoznacne zmnozenie intraepitelialnych Ly, detekcia CD 3 pozitivnych Ly  cca 56 Ly /100enterocytov. Obraz je vysoko suspektny z celiakie".   Dcera je alergicka (pelova alergia), ale uz zaliecena a dlhsiu dobu bez  problemov. Boli jej robene aj vysetrenia na moznu potravinovu alergiu.  Ziadna potravina jej "nevybehla" ako alergizujuca. Serologicke markery na  celiakiu boli tiez negativne.  Dcera sa *obcas* stazovala na bolesti brucha, ktore sme "vyliecili" tym, ze  sa najedla a bolo OK, alebo sme trosku pohladkali brusko a to preslo....   Dnes sme cca dva mesiace na bezlepkovej diete, ale na bolesti brucha  (obcasne) sa stale stazuje. Dnes je to ale po jedle a skor o tom " nemala  som jest toho tolko", pricom ale zjedla rozumne mnozstvo a urcite to nebolo  o nejakom prejedani sa....  Nejake ine problemy (kozne, hnacky, riedke stolice) sme nemali a ani  nemame.  Zatial mame polrocnu dietu , po nej by mala byt opakovana biopsia.  Myslite si, ze aj napriek negatitvnym nalezom v krvnych testoch moze mat  celiakiu? Alebo je to urcity druh kombinovanej potravinovej alergie, ktora  jej poskodila crevo?  

 

Vopred dakujem za Vasu odpoved.
 

Celý článok...

Udržanie ZŤP preukazu vyžaduje opakované vyšetrenie biopsie?

02.02.2011, 18:46 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1957

Dobry den,

Prosim vas o radu. Moja dcera ma v 6 - tich rokoch diagnostikovanu celiakiu a priznane 50% ZŤP. Dcera bola na biopsii a nasa lekarka ma ubezpecila, ze uz nebude musiet absolvovat
opakovanu biopsiu, nakolko pri takto diagnostikovanej celiakii - vo veku 6 rokov to uz nie je to
nutne. Je to vraj nove nariadenie. Avsak v Rohodnuti z Úradu soc.veci a rodiny mi napisali, ze bude musiet v 2014 ist na opatovne posudenie diagnozy. Pisem teraz odvolanie voci opakovanemu posudzovaniu (dozivotnej) diagnozy, ale prosim Vas, neviete mi poradit
na aky zakon, paragraf, nariadenie .... sa mam odvolat?

Dakujem
Nemethova

Celý článok...

Celiakia a potravinová alergia sa spolu vyskytujú len veľmi zriedkavo

02.02.2011, 08:16 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2201


Dobry den,

 

nas syn - 4 a pol roka ma polyvalentnu potravinovu alergiu. V dvoch rokoch bola zistena alergia na kukuricu, a postupne sme zistovali dalsie alergeny - paprika, rajcina, uhorka, citrusy, kakao, kyselina  ascorbova, jahody, skorica, brusnice a okrem dalsich este aj intoleranciu  laktózy.  Alergia sa prejavuje hnackami, ekzemom rôzneho tvaru a velkosti ( od
spendlikovej hlavicky a z po 10 cm priemer) a kym sa vysype - nervozitou,  placom. Bol testovany aj na celiakiu ale mal iba hranicne hodnoty na  transglutaminazu.  Nedavno sme boli na biorezonancnom vysetreni - a tam nam zistili 56%  intoleranciu lepku a 78% intoleranciu laktózy.
Pani doktorka, prosim Vas, nakolko vazne mam nrat toto vysetrenie, a dalsia  otazka, je mozne, ze hoci nemame potvrdenu celiakiu mohli by sme mat  ciastocne hradene bezlepkove vyrobky? Ale su vobec nejake vyrobky hradene,  ktore neopbsahuju zaroven kukuricu? Mame problem take nieco vobec zohnat   je toho malo na trhu.  Odkedy sme presli na bezlepkovu dietu - syn je ocividne kludnejsi a hlavne  toleruje obcasne davky jogurtu - co predtym nebolo mozne - hrozne ho  naduvalo a prehanalo. Teraz v pohode - zatial jogurty pridavame len  pozvolna  napriek kazdonennemu cisteniu rano a vecer - kazia sa mu zuby - zubar povedal, ze ma deficit vapnika, preto som rada, ze konecne moze aspon tie  jogurty.  Dakujem Vam za Vasu pozornost i odpoved.

 

S pozdravom

Celý článok...

Potravinová alergia sa može podobať celiakii !

20.01.2011, 13:34 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 2671

 

Dobrý deň,

 

syn má 4,5 roka a je sledovaný na imuno-alergológii od 1 roka. V lete minulého roka mu na imuno-alergiológii odobrali krv na vyšetrenie protilátok na celiakiu, výsledky: anti gliadín IgA 151,6, anti gliadín IgG 57,1, Anti-Endomysiálne protilátky IgA negativ 1:5 riedenie, fluorescencia
prítomná pozit, neprítomná negat., anti-transglutamináza IgA 2,18 U.ml, anti-transglutamináza IgG 0,22 absorb.pomer. Na základe týchto vyšetrení sme boli pred tromi mesiacmi na detskej
gastroenerologii a p.doktorka povedala, že podobné hodnoty mal aj pred rokom /našla údaje v karte/, a pokiaľ nemal iné ťažkosti, tak máme zostať na normálnej strave s obsahom lepku a po troch mesiacoch prísť na kontrolu. V priebehu minulého roka mal častú stolicu /4x denne/, a od septembra aj plynatosť, bledú, zapáchajúcú, riedkú stolicu 1až 2x denne, ktorá pretrváva dodnes aj napriek vysadeniu mlieka, užívanie probiotík to zmierňuje. Prosím Vás o Váš názor, kontrolu máme budúci týždeň - odbery serologia na PMS+KO, biochémia. Nemôže to spôsobovať príp. aj helicobakter /ja som bola naň preliečovaná už 2x/ alebo zápal, infekcia ? Pani doktorka to označila ako dyspeptické ťažkosti spôsobené virózou. Ak je nutná fibroskopia, dá sa robiť aj bez narkózy?

 

Veľmi pekne Vám ďakujem.
 

 

Celý článok...

Obvodný lekár tvrdí - celiakia by sa ukázala od narodenia - gastroentorológ odkazuje - mýli sa !

11.01.2011, 10:26 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1542

Dobrý večer,

 

 

chcela by som vás poprosiť o radu. Mam 13 rocnu dcéru u ktorej  pozorujem zmenu. Je bleda, ma kruhy pod ocami,sťažuje sa na bolesti bruška  a bolesti hlávky na cele.Je unavená a ospala,sem tam je jej na  zvracanie.Párkrát sa stalo že aj vracala.Jest veľmi nechce,veľmi slabý jedák.Ma svoje iba obľúbené potraviny ako sú ryža a kuracie  mäsko.Objednala som si celiatik test tak uvidíme.Už som bola s ňou aj u  obvodnej lekárky ale ta tvrdí že celiakia by sa ukázala od narodenia co ja  tomu neverím.Boli sme aj u liečiteľoch tak mi tvrdili že celiakia môže aj
byt.Tak v neistote sa trápime už dlho a vidím na dcére že nieje v  poriadku.Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď. 

 

S pozdravom GABRIELA

Celý článok...

Prísna dieta - spôsob ako diagnostikovať potravinovú alergiu

06.12.2010, 12:09 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 3200

Dobry den,

chcela by som sa opytat par otazok. mam 46 rokov a nedavno mi  zistili alergiu na psenicnu muku. neviem ci mam dodrziavat taku istu  dietu ako dodrziavaju celiatici, kedze celiakiu mi pri gastro vysetreni  vylucili. zatial vylucujem lepok, avsak stale mam kozne alergicke  prejavy. mozem uzivat raznu muku?? poradte mi, ktore potraviny mozem  uzivat a ktore nie.

dakujem
 

Celý článok...

Návaly - dôsledok celiakie?

06.12.2010, 09:04 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1429

Dobrý den pani doktorka,

je tomu rok čo marodin mávala som návaly až do takého stavu,že som sa nemohla ani nadýchnut ani zapiť tabletky na upokojenie. Bolo to dosť hrozné pre mna.Svojej obvodnej lekárke som povedala,aby mi spravila testy na celiakiu teda zobrala krv.Tá bola pozitívna na celiakiu bola som aj na gastroenterologií zobrali m vzorku aj tam sa to potvrdilo,ale moje návaly trvajú stále aj ked držím diétu.Mávam však aj dosť velkú plynatosť dakedy sa to nedá ani vydržať. Na mliečne výrobky my ešte testy nerobili, ale ja mám problém,ked aj mliečne výrobky ziem.Ale môj broblém je ešte jeden, že je tomu rok co my našli na magnetickej rezonácií na lavej strane nešpecifikované teliesko davajú teraz tomu príčinu,že by to mohlo mať dopad na celiakiu.Budem čakať na vašu odpoved ja viem ,že vám dosť ludí píše.
 

Celý článok...

Stále pozitívne výsledky na Celiakiu !!!

16.09.2010, 13:06 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2825

Dobrý den pani doktorka Szepeová,

 

chcela by som Vás požiadať o názor na stále pozitívne výsledky na celiakiu. Dcérke zistili celiakiu ked mala 2,5 roka, teraz má 5 rokov. Podľa mna dodržujeme bez- lepkovú stravu na 100 % aj tak má stále vysoko pozitívne výsledky. Celkovo rastie a pribiera dobre ale trpí veľkým  nechutenstvom. Mám veľký problém aby niečo zjedla.

Má veľmi rada jedlá múčne ako sú pizza, kysnuté slané a sladké koláče, knedlu, šišky, parené buchty, ktoré jej pripravujem z múky Mix-B zn. Schar, dalej palacinky, lievance, ktoré jej pripravujem z múky Promix-PK zn. Novalim, halušky, ktoré pripravujem z dvoch múk Promix-UNI a Promix-PK zn. Novalim. Chleb jej pripravujem z múky Mix-B zn. Schar, kde používam sušené bezlepkové kvasnice. Chleb jej okrem toho objednávam aj cez lekársky recept to je Pan Carré, dalej sladké žemle Bon Matín, biele bezlepkové žemle Panini tiež zn. Schar. Sladkosti jej kupujem v bezlepkových obchodoch. Zákusky jej pečiem z múky Mix-C zn. Schar. Aj napriek tomu má výsledky podľa našej pani doktorky stále vysoko pozitívne.

 

Posledné výsledky, ktoré sme mali koncom augusta 2010: P1 tTg IgA 16,2U/ml - výsledok podľa našej pani doktorky hraničný, P1 tTg IgG 72/2U/ml - podľa našej pani doktorky vysoko pozitívny. Zápražky do polievok a zátrepky do omáčok pripravujem dcérke z múky Promix-UNI zn. Novalim.

 

Ako je možené, že ked toľkú dobu dodržiavame bezlepkovú diétu, výsledky máme vysoko pozitívne. Do škôlky dcérke nosím celodennú stravu. Naša pani doktorka sa k týmto výsledkom stavia tak, že bezlepkovú diétu nedodržujeme, a že nám nebude písať recepty na túto diétu. Veľmi ma týmto prekva- pila. Môžem na to povedať iba toľko, že bezlepkovú diétu z mojej strany dodržujeme a nie som si vedomá toho, že by som dcérke dávala niečo lepkové. Nebudem predsa úmyselne škodiť svojmu dieťaťu, ktoré je pre mna všetkým. Veľmi ma prekvapila hrozba lekárky, ktorá  podľa mna nemá právo vyhrožovať svojmu pacientovi, ale naopak mala by sa mu snažiť pomôcť. Neviem aké výsledky, podľa lekárskeho hľadiska sú negatívne. Ak by ste mi vedeli poradiť, kde robím chybu rada ju napravím.

 

Dakujem veľmi pekne za odpoved.

Celý článok...

Celiakia a depresia

29.10.2010, 19:29 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 2210

Dobrý deň, pani doktorka!

 

Môj manžel trpí depresiami - F.33.1. Momentálne je zase PN. Chcem sa opýtať,
či by prísna bezlepková diéta mohla pomôcť...

Podľa mojich informácií vraj celiakia prispieva aj k vzniku depresií. Pred tromi rokmi bola celiakia diagnostikovaná nášmu synčekovi (teraz má 8 r.). Na základe toho mi detská gastroenterologička odporučila, aby sme sa dali vyšetriť aj my, rodičia a keď pri informáciách o rodinných príslušníkoch počula, že manžel má depresie, tak ma presviedčala, že to môže veľmi súvisieť. Navyše manžel je veľmi štíhly (pri výške 196 cm má hmotnosť do 70 kg), v detstve bol vždy najmenší v triede, chudý, chorľavý, až v 17-tich rokoch sa "vytiahol" do výšky. Z výsledkov krvi to na celiaku nevyzerá, na
biopsiu odmieta ísť. Od minulého týždňa je na bezlepkovej diéte - povedal si, že na nejaký polrok to skúsi. Nemáte takéto skúsenosti? Mohla by podľa Vás bezlepková diéta pomôcť?

Za odpoveď ďakujem a dovidenia

Celý článok...

Intolerancia laktózy a materské mlieko pre kojenca

13.11.2010, 20:41 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 2 | Počet zobrazení: 2295

Dobry den,


neviem, ci ste aj detsky gastroenterolog, ale nenasla som iny kontakt.  Moja otazka je, ci pre predcasne narodene babetko, ktoremu zistili intoleranciu laktozy a papa mlieko AL110 je vhodne aj materske mlieko. Pocula som totiz,ze zenske mlieko je po kazdej stranke pre predcasne narodene deti velmi dolezite a je to pre nich vlastne liekom. Mam moznost zabezpecit zenske mlieko pre babetko, ale nie som si ista prave tou laktozou v zenskom mlieku.


Dakujem.

 

Celý článok...

Príznaky potravinovej alergie

20.10.2010, 15:22 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1523

Dobrý deň!

Volám sa Andrea a chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám problémy so zažívacím systémom. Minulý rok mi zistili chronickú ezofagitídu a v januári toho roku zase intoleranciu laktózy. Testy na
celiakiu boli negatívne. Len to, že stále mám problémy s  nafukovaním a mám hroznú plynatosť, keď zjem chlieb. Mám hrozné krče a kašovitú stolicu. Nemôžem pribrať. Vážim medzi 38 a 39 kg
a meriam 157 cm. Pochádzam z Prešova, neviete náhodou o nejakom  gastroenterológovi, ktorý by mi urobil potrebné vyšetrenia na  celiakiu ešte raz? Môže to byť celiakia aj napriek tomu, že minulý
rok mi nevyšla. Momentálne nemám menštruáciu 3 mesiace. Môže to  byť súvis medzi celiakiou a amenoreou?

Ďakujem Vám za skorú odpoveď

Andrea
 

Celý článok...

Ako sa ubrániť plynnatosti?

18.10.2010, 22:24 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1637

Dobrý deň pani doktorka,

Písala som Vám pred troma mesiacmi pod touto značkou,kde som sa Vás pýtala na to či silne páchnuca plynatosť a stolica môže byť príznakom celiakie. Pred týždňom som nastúpila na bezlepkovú stravu a pritom užívam Amitriptylín 1/2 tabl. 2krát denne.Stav sa mi zlepšil no aj napriek diéte sa mi v určité dni dostavuje tá páchnuca plynatosť/pri ktorej mi nezaberajú ani lieky proti
plynatosti/,ktorá vyvoláva pálenie konečníka. O týždeň mám cestovať do zahraničia a tak by som sa chcela s Vami poradiť či je niečo účinné aby som sa vyhla takýmto ťažkostiam pri cestovaní,nakoľko mi môj gastroenterológ nevedel v tomto poradiť.Mám z toho totiž veľké obavy aby sa to nedostavilo v tej najnevhodnejšej chvíli.

 

Ďakujem.
 

Celý článok...

Horká chuť na koreni jazyka - gastroentorologický problém?

16.10.2010, 09:30 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 5321

Dobrý deň pani doktorka!

 

Píšem Vám, lebo som trošku bezradná. Pred rokom som po dlhších zdravotných problémoch ako sú únava, oslabenie celkovej immunity som sa dostala k alergológovi, ktorý mi z krvných testov zistil alergiu na pšeničnú múku, kravské mlieko, sóju, arašidy, jahody a zeller. Po tomto vyšetrení mi predpísal lieky - Isoprinosine, Nalkorm a v dvojtýždňových intervaloch som chodila na injekcie na posilnenie immunity. diétu som začala dodržiavať od prvej chvíle, aj keď do dnes neviem, či tá alergia je allergiou na lepok, či v celku na pšeničnú múku a takisto či na laktózu alebo všeobecne na kravské mlieko ako také. Teraz je to rok, čo mám diétu, beriem pravidelne lieky,dala som si vybrať mandle, ktoré tiež zapríčinili určite veľa zlého v mojom tele, ale ani po tých zmenách stále necítim pozitívnu zmenu. Hlavne kvôli čomu píšem je tá vec, že asi pred troma týždňami som začala pociťovať na koreni jazyka najprv slanú, a teraz pár dní už takú zvláštnu horkú chuť. Momentálne čakám na výsledky odberu krvi na helycobactera, ale nemám pocit že by to bolo z trávenia. Je to aj preto zvláštne, lebo tá horká chuť je najvýraznejšia, keď sa napijem obyčajnej vody. K tomuto všetkému pribudlo aj to, že v poslednú dobu mávam zvláštnu stolicu - pláva na vode a fakt mám problém aby som to vôbec spláchla. Hľadala som všetko okolo toho na nete, ale čo som tu našla ukazovalo buď na nadbytok mastných jedál alebo na celiakiu. Mastné jedlá vôbec nejem, už asi diétnejšie sa ani nedá stravovať ako sa ja stravujem. A prejavy celiakie by sa nemali ukazovať, keď už skoro rok držím diétu, nie?! Chcela by so Vás poprosiť, či by ste nevedela mi poradiť ako ďalej, na čo sa mám zamerať. Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Celý článok...

Ide o kolitídu - pridružené ochorenie celiakie ?

10.10.2010, 22:15 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1955

Dobry den,

 

mam diagnostikovanu celiakiu od roku 2005, tzn, ze 5 rokov som na bezlepkovej diete, ktoru prisne dodrziavam. Celiakiu mam potvrdenu aj biopsiou. Pol roka som aj na liecbe Euthyroxom 25 mg. Taktiez uzivam Foster pre nabeh na asthmu. Moje tazkosti: Pred diagnostikovanim celiakie som stale mavala bolesti v oblasti podbruska, zapchy, krce, naduvanie, vetry a napriek tomu, ze
celiatici byvaju skor chudi ja som priberala. Po diagnostikovani celiakie a dodrziavani bezlepkovej diety sa spominane tazkosti zmiernili, schudla som 8 kg - moja vaha po schudnuti bola 55kg. Bezlepkovu dietu stale dodrziavam, ale mam pocit, ze vsetky priznaky sa mi obnovili. Casto mavam krce v podbrusku, naduvanie, vetry, stolicu mam pravidelnu, objemnu a casto hnackoviteho charakteru. V stolici mavam primesy hlienu. Gastoenterolog mi povedal, ze to mavaju ludia, s hemoroidmi, ktore obcas mavam. Taktiez som velmi casto unavena (co by mohlo suvisiet so stitnou zlazou, ale tam tiez som uz v liecbe spominanym Euthyroxom). Z 55 kg som pribrala na 59kg a za
posledne 2 roky na 65 kg. Pani doktorka prosim vas poradte mi na ake vysetrenie by som sa mala pytat, pretoze moj gastroenterolog mi urobil USG vysetrenie, kt. nic neukazalo, taktiez mi vysetril krv na laktozovu intoleranciu, kt. vysla negativne na dalsie IgE testy ma poslal k imunoalergologicke s odovodnenim, ze on mi tieto testy nemoze vysetrit. Imunoalergologicka mi urobila kozne testy, kt. boli negativne a z krvi IgE, kt. taktiez nic nepreukazali. Taktiez som sa snazila sama odpozorovat ci to
nie je z nejakych potravin, ale nespozorovala som, ze by tieto tazkosti sa prejavovali pravidelne po uziti nejakej potraviny. Neviem co mam robit, preto vas prosim o odbornu radu.

Vopred vam za odpoved dakujem

Celý článok...

Dlhodobá únava - prejav celiakie?

10.10.2010, 22:11 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 2 | Počet zobrazení: 2439

Prosím o radu:


Môj syn má celiakiu, nález z vzorky črevnej biopsie je popísaný ako deštruktívne štádium 3a podľa Marsha, známky kryptálnej hyperplázie, sliznica s ložiskovou atrofiou klkov mierneho stupňa, fokálne zmnoženie intraepiteliálnych lymfocytov 60/100enterocytov. Syn však fyzicky aj psychicky sa cíti úplne fit, nemá žiadne vonkajšie príznaky celiakie. Športuje, dobre sa učí, bezproblémový chalan.
Môj obvodný lekár mi na odporúčanie gastroenterológa urobil testy z krvi - ANTI MILK a ANTI GLIAD a sú dobré. Povedal, že nepotrebujem žiadnu biopsiu, že to nie je také jednoduché a nedal mi odporúčanie ku gastroenterológovi. Ja ale príznaky nejaké mám - dlhodobá, nevysvetlitelná únava, nafukovanie - najviac po vypití aj malého množstva mlieka a tiež viac po celozrnných výrobkoch. Neurologické a imunologické vyšetrenia som kvôli únave absolvovala, sú dobré, avšak liečim sa asi 3 roky na zníženú činnosť štítnej žľazy, ale ani to mi proti tej únave nepomáha. Mala by som ísť ešte na nejaké iné testy, alebo sa uspokojiť s týmto  výsledkom? Nafukovanie a hlavne tá únava mi dosť znepríjemňuje život. Mám 45 rokov, ale tá únava sa som mnou ťahá možno aj 10 rokov i viac.

Budem povďačná za vašu odpoveď, aj keď je to ťažké na základe tohto, ale
aspoň názor. 

Celý článok...

Alergia na mliečnu bielkovinu - choroba dojčiat ?

15.07.2010, 16:44 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 2251

Dobrý deň pani doktorka,

asi pred rokom mi z krvi na imunológii zistili alergiu na mliečnu bielkovinu. Netušila som dovtedy, že s tým mám problém. Avšak povedali mi, že moje časté choroby môžu byť práve z toho, že môj imunitný systém s tým bojuje. Chcem sa opýtať, či je nejaká šanca sa z toho vyliečiť a či neexistujú
nejaké lieky na to? Ďalej sa chcem opýtať, či môžem brať lieky, ktoré obsahujú monohydrát laktózy?

Ďakujem veľmi pekne a želám príjemný deň

Celý článok...

Plynnatosť: prejav celiakie?

15.07.2010, 18:27 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 2306

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na moje tráviace ťažkosti,ktoré trvajú viac ako 3-roky a stále nie sú diagnostikované .Mám 28-rokov .V tehotenstve sa mi začali problémy s nadmernou a veľmi silno páchnucou plynatosťou/silný zápach po stolici/,ktorá ma páli na konečníku.Vetry odchádzajú každú chvíĺu a vo veľkom množstve,trvá to niekedy celý deň Inokedy kratšie.Musím nejesť len pijem aby sa to ukľudnilo,no nie vždy to zaberá.Taktiež stolica je páchnuca,mazľavá.Schudla som 6-kg.Moja hmotnosť je 42 kg.Som veľmi unavená a vyčerpaná.Ťažkosti mám každy deň.Pred pol rokom mi zisili intoleranciu BKM no aj napriek poctivemu dodržiavaniu liečby a diéty sa stav nezlepšuje/vymyzli akurát hnačky/.Bola som na gastro vyšetrení kde sa nič nenašlo,akurát pri odobratí vzorky zo žalúdka som mala celiakiu na hranici a po opakovaní testu/ale len z krvi/ po 1,5-roku sa celiakia nepotvrdila. Moje ťažkosti sa stupňujú a zhoršujú a úplne ma vyradili z normálneho života.Nie som schopná zdržiavať sa v spoločnosti,ísť na nákup kedy to potrebujem,musela som ostať na neplatenej materskej dovolenke aj keď mi to nevyhovuje,veľmi by som chcela opäť normálne fungovať len neviem ako.Tešila som sa na návrat do zamestnania ale takto sa to nedá.Vedeli by ste mi poradiť čo to môže byť?
 

Celý článok...

Nemôžem otehotniet, môže za to celiakia?

15.07.2010, 16:29 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1709

Dobry deň,

som veľmi rada, že som naša túto stránku, pretože mám aj ja veľa otázok v súvislosti s celiakiou. Túto chorobu mi zistili už v detstve-počas materskej školky. Od základnej školy az do 23 roku života som prestala dodržiavat a v 23 mi opať objavili neznášanlivost lepku, pretožýe som mala
stále nedostatok železa. Problémom je že neviem na čo všetko sa mám sústrediť pri čítaní obalov. Stačí keď vylúčim iba tie potraviny ktoré obsahujú pšeničnu múku? Môžem naďalej jesť ćokoládu, cukríky, zmrzlinu a pod.? Dalšim problémom je, že sa s partnerom snazíme o dieťatko-ale zatiaľ sa nám to nejako nedarí. Viem, že pri bezlepkovej diete to može byť problém,ale pretrváva to aj keď človek dietuje?

Ďakujem za odpoved.

Celý článok...

Vyšetrenie krvi nepostačuje na diagnostikovanie celiakie

10.05.2010, 20:47 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2909

Dobrý deň,


Keďže v našej rodine mali celiakiu mamka so sestrou, tak som bola na krv aj ja, kde mi ju zistili. lenže nemám žiadne príznaky, bolesti ani nič podobné a iné vyšetrenie mi nerobili -clen tú krv. Teraz som bola na kontrole tento rok, kde som mala výsledky v poriadku ale že celiakiu mám a musím ju dodržiavať. Lenže sa priznám, že ju nedodržiavam 100%ne. neviem prísť na chuť tejto diéte.  pečivo nejedávam, pretože to mi vôbec nechutí - radšej si dám ryžové chlebíky ,cestoviny tiež jedávam iba ryžové.  chcela by som sa opýtať či to je veľký problém keď občas zjem niečo čo nemám.  Viem, že treba dodržiavať túto diétu, ale tým že nemám žiadne príznaky tak sa to nedá.


Ďakujem
 

Celý článok...

Bleskový test celiakie

06.04.2010, 19:27 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 3525

Dobrý deň,

prosim Vás chcela by som sa opýtať, u môjho syna je podozrenie na celiakiu, musí sa diagnoza potvrdit iba endoskopiou? Počula som o novej moznosti, tzv. BLESKOVY TEST, ktorý dostaž v lekárni, ktorý je úspešný na 96%. Stačilo by to na diagnostikovanie, nakoľko endoskopia sa mi zdá byť dosť nepríjemná. Alebo existuje aj ina možnosť diagnostiky?


Ďakujem.

Celý článok...

Droždie FALA - je vhodné pre bezlepkáčov?

12.03.2010, 14:35 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 3226

Dobrý večer,  pani MUDr.Szepeova,


chcela by som sa Vás opýtať, či môžem ako celiatička konzumovať priamo droždie Fala, má veľa vitamínov, ktoré moje telo potrebuje. Je lahodkové droždie  vhodné pre celiatikov?

 

Ďakujem Vám veľmi za odpoveď. 

Celý článok...

Laktazan - Áno či Nie?

12.03.2010, 14:12 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2841

Milá pani doktorka,

prosím Vás o názor na LAKTAZAN kvapky.

Máme hodnoty:

Gliadin IgA .................. slabo pozitívny

Gliadin IgG .................. silno pozitívny

transglutamináza IgG ... pozitívny

transglutamináza IgA ... pozitívny

Kravské mlieko IgA ...... pozitívny

Kravské mlieko IgG ...... pozitívny

Laktoglobulín IgA ......... silno pozitívny

Laktoglobulín IgG ......... hraničný

TGL IgA 1, 001 c.off. 0, 350

TGL IgG 2, 162 c.off. 1, 051

Kyslé mliečne výrobky a tvaroh ste nám povolila.

Kvapky Laktazan som objavila na stránke:

http://www.laktazan.com

V januári mu bola braná krv na protilátky proti tkanivovej ransglutamináze a endomýziu. Včera ste mi po telefóne hovorila, že je to negatívne. Náš syn je však autista a už pri diéte, kde sme obmedzovali výrobky z múky sme zaznamenali zlepšenie psychického stavu. Keďže v januári ste nám aj vy potvrdila, že viete o tom, že bezlepková diéta autistickým deťom môže pomôcť, začali sme mu kupovať aj bezlepkové výrobky. Riedke stolice sa nám od vtedy neobjavili a je naozaj ešte pokojnejší. Radi by sme v bezlepkovej diéte pokračovali. Chcem však, aby to bolo s vašim vedomím. Ak máte iný názor, budem rada, keď nám poradíte. Biopsia tenkého čreva robená v roku 2007 bola negatívna a pri jeho
psychiatrickej diagnóze panického strachu, by sme boli veľmi radi, keby sa nemusela opakovať. Jemu všetky zákroky musia robiť v narkóze. Do 8.roku bol 7 krát uspávaný. Teraz ešte čakáme na výsledky protilátok proti hepatitídam A,B,C, ktoré nám kázal dať vyšetriť doktor URGE z metabolickej ambulancie na Kramároch. Potom nás vraj objedná na vyšetrenie ku nemu kvôli pretrvávajúcim zvýšeným hepatálnym testom. Keďže som sa dočítala, že aj ekzém môže s tým súvisieť, chystám sa spýtať kožného lekára na jeho názor. My máme tých diagnóz viac. S tým Vás však nemám odvahu zaťažovať. Tieto sú však asi podstatné a možno spolu súvisia.

Veľmi pekne Vám ďakujem za trpezlivé prečítanie a Váš názor, či môžeme dávať do mlieka kvapky Laktazan. Náš syn žiadnu náhradu kravského mlieka nevypije. Ani jogurty mu nechutia a tvaroh zje jedine v pečive. Teraz mu ho dávam do bezlepkového.

Ešte raz ďakujem.
 

Celý článok...

Trpezlivosť s celiakiou

03.02.2010, 00:02 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1521

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, dcérke 7r. zistili 28.10.2009 celiakiu (3 b-c). Hned sme prešli na bezlepkovú stravu, ale ešte stále ju pobolieva bruško a chcela by som vedieť kedy jej môžem začať dávať mlieko. 

Ďakujem za odpoveď.


Celý článok...

Problémy pretrvávajú aj po dvojročnej (bezlepkovej) diéte !!!

28.11.2009, 18:26 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1801

Dobrý deň pani doktorka,

chcela by som sa opýtať ohladne mojej dcéry. Má 7 rokov, 2 roky je na bezlepkovej diete. Že ma celiakiu sme zistili úplnou náhodou - málo jedla. Veľmi sa čudujem, že po 2 ročnej diéte sa väčšina príiznakov vôbec nezmenila - máva v ústach afty, má často tmavé kruhy pod očami, na jazyku má biele mapy, jedlo je pre ňu za trest, občas ju pobolieva bruško. Čakala by som, že po takej dobe sa tieto príznaky upravia. Čo si o tom mýslite Vy, pani doktorka? Ďakujem velmi pekne.
 

Celý článok...

Ako pribrať ?

22.11.2009, 20:39 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2446

Dobrý deň,

mám 33 r.a som celiatik. Už asi rok mám 66 kil a chcem ešte pribrať, ale nedarí sa mi to alebo  pomaly. Mal som na predpis aj nutrydrink, ale už mi ho gastr.nechce predpísať, že na moju výšku a váhu sa to už nedá, že sú nejaké tabuľky a ja už mám kg. Chcem sa spýtať, ako a čo mám jesť, aby som pribral kedže stále jem ...všetko. Samozrejme bezlepkové. Zjem toho veľa, ale kilá stále nič. Kupujem si aj múku aj nutrydrink, ale je to drahé. Nie je niečo na priberanie? Nejaké lieky, alebo strava z čoho by som pribral, ale poriadne. Už som zúfalý. Čo mám robiť ? A ešte nieco. Ako postupovať, aby mi poistovňa preplatila bločky z obchodu kde kupujem múku. Preplatia mi to? Na predpis mám nárok iba 8 kil múky, ale ja chcem viac. ĎAKUJEM .


 

Celý článok...

Nechuť do jedla

11.10.2009, 18:34 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1668

Vážena pani doktorka,

 

mám problém ktorý sa týka môjho syna. Má 17 rokov a je celiatik. Na diete sme štyry roky. Asi pred pol rokom prestal jesť chleib, lebo mu vraj už nechutí. No potom už nechcel nič čo sa týkalo jeho diety. Ten stav pretrvava dodnes a mám preblem, aby ziedol to čo má. Viem, že mu bude zle, ale aj tak nechce ten chleba. Radšej si da kukurične sucháre alebo neje nič. Skušam nové recepty. Okoštuje niečo nové a po treťom kúsku povie, že je to lepšie, ale aj tak mu to nechutí. Snažím sa mu dohovoriť, lenže on radšej bude hladný ako by to mal jesť. Povahovo je dosť citlivy všetko berie dosť osobne. Prečo on, prečo nie niekto iný a pod. Chcem mu pomôcť len neviem ako. Viem ake bolesti prekonaval na začiatku, ked ho to chytilo nechcela by som to už zažiť. Ak mi môžete poradiť budem veľmi rada.

Vopred Vám ďakujem.
 

Celý článok...

REFLUX

22.11.2009, 20:33 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1925

Dobrý den ,

mám 25 rokov a bol mi diagnostikovaný reflux. Ddostala som lieky :Ganaton 1.0.1 a Panogastin 0.1.0, po dvoch týždňoch užívania mi prišli výsledky z krvných testov s nasledujucimi hodnotami:
Milk IgG 44,60 a Milk IgA 13,10,
Soja IgG negat, soja IgA negat.


1.Neviem podľa tohoto či mám: alergiu alebo intoleranciu na laktózu?
2.Kedze Ganaton obsahuje laktózu, možem ho užívať 2x denne alebo ho nesmiem uzivat?
3.Beriem HAK Jeanine, ovplyvňuje moje ochorenie antikoncepčný účinok resp
možem ju dalej uzívať ? Momentálne ganaton radšej neberiem.

Za odpoveď vemi pekne dakujem.
 

Celý článok...

Nejde o celiakiu, ale potravinovú alergiu

11.10.2009, 18:40 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 3138

Dobrý den,

 

uz niekoľko rokov som trpela tráviacimi tažkosťami, potravinovými alergiami, častým výskytom infekcií, najmä močových ciest a celkovou únavou. Okrem toho som bola liečená na astmu, alergiu a boreliózu.
Vsetko sa však skoplikovalo začiatkom tohto roka, kedy som začala chudnúť a prekonala som streptokokovu angínu. Prijali ma do nemocnice a na základe gastro vyšetrenia mi okrem celiakie - Marsh. I. zistili, že mám v žalúdku veľmi veľa kyseliny a žlče (sono bolo pritom v poriadku) a k tomu pridružený gastro. reflux - súhrne dyspepsia. Na tieto problémy mi nasadili Kreon a na celiakiu bezlepkovú diétu. Poradili mi vysadiť aj antikoncepciu, ktora podľa nich môjmu zdravotnému stavu neprispieva. Užívam už takmer dva mesiace Penclen, kvôli zvyšenému ASLO v krvi, ktoré sa i napriek užívaniu antibiotik stále zvyšuje. Doktori sa mi ohľadom týchto zistených vecí veľa nevenovali a
ja mam preto vo veciach celiakie, dyspepsie a ASLA velmi nejasno. Chcela by som vás preto poprosiť, či by ste mi v mojej veci nevedeli nejako pomôcť. Veľmi by mi pomohlo, keby som objavila súvislosti, ktoré by mi objasnili moje problémy. Neviem, ci dyspepsia môže s celiakou nejako súvisiet, či nadmernému množstvu žlče a kyseliny sa nedá nejako zabránit a čo ho vlastne spôsobuje? Či je možné, že mi antibiotiká nezaberajú pre narušenú funkciu tenkého čreva a ci aj menštruačný cyklus može byť celiakou narušený? Po vysadení antikoncepcie som totiť mala silné krvacanie len jeden deň a potom menštrácia skončila. Cítim, ze mi chýbaju v tele nejake vitamíny, pretože mi padajú vlasy, robia sa mi vyražky, lámu sa mi nechty, bolievajú ma nohy a začali mi praskať žily. Doktori mi vsak nič okrem spomínaneho kreónu a bezlepkovej diety neodporucili. Zaujimavé je tiež to, že výsledky z krvi boli na celiakiu negatívne. Je to možne? Prosim Váss pekne o radu, alebo o osobne stretnutie samozrejme za finančnú uhradu.

Ďakujem a prajem pekný deň.

 

Celý článok...

" Éčka" v potravinách - ÁNO či NIE ?

05.09.2009, 08:49 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2285

Dobry den,

 

mám  4 ročného syna, ktorý ma celiakiu. Rada by som vedela aký je váš názor na "ecka". Niektorí povoľujú, iní zakazujú, ako napr. E621 glutaman sodný je v bujónoch, vo vegete, v zmrzline. Môže a či nie?

Ďakujem.
 

Celý článok...

Crohn syndrom

05.09.2009, 08:43 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2000

Dobry den p. doktorka,


mohla by som sa Vas opytat na Crohnov syndrom v tehotenstve. Liecim sa uz sest rokov a mam aj celiakiu. Som tehotna v osmom mesiaci a cim dalej mozem menej toho jest.Robia mi problem obycajne jedla ako zelenina karfiol,brokolica,kalerab,ziadne placky alebo nieco opecene, z ovocia mozem len jablko a to tiez len osupane a banany.Vzdy ked nieco zjem ihned ma zacnu boliet creva. Uzivam Pentasu 2x 2 g. Stravujem sa teraz len ranajky bezlepkovy chlebik maslo tvaroh, obec len
mrkvova polievka, maso na vode a zemiaky a vecer sem tam neaky jogurt,jablcko alebo este jeden chlebik. Upravi sa mi to po tehotenstve spat alebo neviete mi poradit preco sa mi tak zhorsil stav,ze nemozem nic jest ?

 

Dakujem.
 

Celý článok...

Následky neskorej diagnostiky celiakie

25.08.2009, 10:36 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 6040

Milá pani doktorka,

 

celiakiu mam asi od 10 rokov, no zistili mi ju az teraz, ked mam 27. Ked som mala 10 zomrel mi otec a bolo to velmi stresove obdobie a odvtedy som mala priznaky, ktore zodpovedaju celiakii. Mam iba strednu formu, nikdy som nemala ziadne krce ani bolesti, ale takmer po kazdom jedle som chodila na WC, nechutilo mi jest, bola som velmi chuda a drobna, neskor som mala problemy s rastom a prestalo sa mi vstrebavat zelezo a vapnik. Uz na strednej ma zacala boliet noha a zistili, ze mam velmi odvapnene kosti. Zelezo som tiez casto uzivala, no aj tak sa asi velmi nevstrebavalo, lebo som bola stale malatna a ospala, niekedy som ledva vnimala, co sa deje okolo. Neskor som si ho sama kupovala, aby som vobec mala menzes. Bohuzial som sa dostala k takym doktorom, ktori nemali velmi zaujem to riesit. Predpisali vapnik a zelezo a bolo vybavene. Az teraz pani doktorka hematologicka mi dala porobit vysetrenia a zistila, ze mam celiakiu stredneho stupna s alergiou na laktozu.

Bezlepkova  strava mi velmi pomohla co sa tyka travenia, uz nemavam nafuknute brucho ani ma neprehana, no co sa tyka vstrebavania zivin, zda sa mi, ze je to este horsie. Po 4 mesiacoch bezlepkovej stravy (s tym, ze som vysadila zelezo) sa mi nadalej nic nevstrebava, hoci som sa v strave velmi sustredila na to, aby som prijimala vela zeleza. Hemoglobin mi klesol na 88. A s vapnikom je to to iste, mozno este horsie... uzivam ho v tabletach ako mi predpisala pani doktorka, snazim sa prijimat ho v strave (je to trochu tazke ked nemozem mliecne vyrobky), no toto stravovanie mi pripada malo vyzivne, aj som od neho schudla a kostre to vobec neprospieva. Mam aj
sedave zamestnanie, co je dalsie minus.Chcela by som Vas poprosit o Vas nazor... Kde moze byt chyba, ze sa mi tieto latky nevstrebavaju? Je mozne, ze po tolkych rokoch normalnej stravy crevo este nie je zahojene a este sa to casom upravi? Moze byt problemom antikoncepcia, ktoru uzivam?
Co by som mala robit?

 

Vopred Vam velmi pekne dakujem za Vasu odpoved.

 

 

Zelam pekny den.

Celý článok...

Celiakia v spojení s potravinovou alergiou

24.08.2009, 15:52 , Nograin s.r.o. | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1656

Pani doktorka,

mám 30 rokov a pred 2 mesiacmi mi diagnostikovali celiakiu Marsh. st. 3b. Väčšinou ma zapekalo a tak raz za 4 mesiace ma prehnalo. Teraz ma preháňa asi každé dva týždne so strašnými bolesťami. Mám aj polyvalentnú alergiu, ešte bližšie nezisťovanú. Pri hnačke sa mi priedušky naplnia hlienom, cítim, ako ma tam šteklí, zúži sa mi dýchacia trubica, začne mi biť rýchlo srdce, nemôžem dobre dýchať a smrkám. V kontakte so psami, keď som nebola vydatá a bývala som v rodičovskom aj so psom, som mávala identické príznaky s dýchaním. Bude to astma? Ale prečo sa mi prejaví pri hnačke? Kvôli silným bolestiam? Ešte Vás poprosím o jednu odpoveď, môj starší syn(8) má +++ na lepok, no že enzým mu črevo nepoškodzuje. Máva bolesti bruška, je sledovaný na gastre, tiež sú tam aj potravinové alergie, netreba mu robiť biopsiu? A kvôli alergii by nemal držať tiež bezlepkovú diétu? Už vopred Vám ďakujem za odpovede, ďakujem!

Celý článok...

Existuje katalóg výrobkov bezlekových potravín ?

09.07.2009, 11:23 , | Komentáre: 3 | Počet zobrazení: 4131

Dobrý deň!
 
Pred 2 týždňami mi diagnostikovali Celiakiu, takže som v tom úplne nová. Bezhlavo sa vrhám do rôznych bio obchodíkov a pýtam sa na bezlepkové potraviny. Chcela som sa spýtať, či neexistuje nejaký katalóg bezlepkových výrobkov, ktorý by sa dal objednať, aby som si to v kľude pozrela. A aké výrobky si môžem objednať na recept atď.

Ďakujem


Lenka
 

Celý článok...

Celiakia je choroba mnohých tvárí

10.06.2009, 19:53 , | Komentáre: 2 | Počet zobrazení: 2906

Dobrý deň,

 

chcela by som sa opýtať, ako súvisí celiakia a bolesti nôh. Mám synčeka, v júli  bude mat 4 roky a vyše roka drží blp. dietu.Mal od malička hnačky a keď už  trvali trištvrte roka,detská dr.mu robila odbery na mlieko aj múku.Obidva  boli silno pozitívne,tak chodíme na gastro a podla všetkych príznakov má  celiakiu.Neprospieval,mal nafuknute bruško,veľmi nízke železo(1,3),časté  bolesti noô, hnačky,častá chorobnosť.Celiakia sa vyskytuje v mužovej rodine(2sestry,2 sesternice),tak sme ho nedali vzhľadom na zlý zdravot.stav  na biopsiu.Nechceli sme kvôli narkoze.No ako drží dietu, badať zlepšenie,aj  je menej chorý,aj priberá,železo sa mu teraz po roku začalo zlepsovať, no nožičky ho bolievajú stále.Reumatologiu má v poriadku, na  ortopédii mu  zistili ploche nožičky, nosi ortop.vložky uzžrok. Súvisí to teda s tou celiakiou? Vďaka za radu a želam prijemný deň.

ďakujem.

 

Celý článok...

Je celiakia lečiteľná alebo zostáva celoživotným problémom?

17.06.2009, 10:41 , | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1665

Dobry den, pani doktorka,

 

moja dcéra trpí celiakiou a poctivo dodržujeme diétu. Má roziahly exém po chodidláchm, ktorý jej spôsobuje nemále obmedzenia pohybu. Trpí častými bolestiami hlavy a zvracaním. Vôbec  ju nepreháňalo a nebolievalo brucho. Má 10 rokov a je veľmi vyspelá. Začína mať adolesc. správanie a pod. Moja otázka smeruje k tomu, že aj keď  som si vedomá toho, že choroba je celoživotná, môže sa predsa len  vyliečiť, alebo zhoršiť. Zvrácava často asi 2 x to týždňa.

Ďakujem
 

Celý článok...

Nutridrinky na predpis

08.06.2009, 22:42 , | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 2545

Pani doktorka,


chcela by som sa ešte opýtať, koľko mi môže mesačne detský lekár predpísať NUTRIDRINKOV, lebo sa vyhovára na poisťovnu. Objednávam synovi chlebík, múku, cestoviny a 30ks nutridrinkov. Toto raz mesačne!!  Lekár tvrdí, že potrebuje byť krytý od lekára-gastro-kolko môže a našej detskej  gastro ideme až v auguste. Ďakujem
 

Celý článok...

Ako konzumovať Nutridrinky. Môže uškodiť ich nadmerné užívanie?

03.06.2009, 17:12 , | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 1666

Dobrý  deň, pani doktorka,

 

môj 9 ročný syn má celiakiu 4 roky,chcela by som sa spýtať, kolko môže denne vypiť Nutridrinkov-na predpis od detského lekára. Syn normálne príma potravu,čiže je a stravuje sa  bezlepkovo.

Ďakujem
 

Celý článok...

Fľaky na jazyku

30.05.2009, 16:29 , | Komentáre: 11 | Počet zobrazení: 9547

Dobrý deň,


prosím Vás o radu a pomoc . Jedná sa o dcéru má 22 rokov a trištvrte roka sa jej na jazyku tvoria rôzne mapy a červené fľaky.  Absolvovala gastroskopické vyšetrenie a vzorky mala negativne, na alergológii jej boli robené základné potraviny ako je mlieko, mrkva, vajcia, trochu, užíva Imunor. Navštívila aj stomatológa aj krčné výtery s výsledkom negat. Z tohto stavu je veľmi nešťastná lebo nemôže dobre jesť,  fľaky sú bolestivé.


Ďakujem.
 

Celý článok...

Môžu bolesti končatín súvisieť s celiakiou?

26.05.2009, 12:02 , | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 1789

Dobrý deň,

mám problémy s končatinami. Stáva sa mi, že má  začnú z ničoho nič bolieť a nemôžem sa hýbať. Môj ortopéd povedal, že mi  zápal koluje telom, ale nič s tým nerobí a hovorí mi, že to môže byť aj  celiakiou, ale ja som sa ešte nestretla s nikým, aby mal takéto ťažkosti tak  preto by so sa chcela informovať u Vás či to môže byť aj tou diétou. Lebo  naozaj tie bolesti sú niekedy na nevydržanie, pred rokom som mala zápal, ale  aký, nevedia ani lekári , tento rok v januári som mala ľavú nohu a  teraz sa liečim z pravej ruky a neviem čo to je....mám ešte len 21.

 

Ďakujem za Vašu ochotu.

Celý článok...

Nedokážem pribrať, môže za to celiakia?

22.05.2009, 22:37 , | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 1706

Dobrý deň,  chcela by som sa opýtať, že ako mám dosiahnuť aby som pribrala.

Mám s tým veľký problém a neviem ako by som mohla pribrať na mňa sa nenalepí ani jedno kilo a som z toho už nešťastná lebo by som potreboval aspoň 5kg pribrať a nejako sa mi to nedarí. Prosím Vás poraďte mi nejako.

Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa

 

 

 

Celý článok...

Intolerancia LAKTÓZY a LAKTAZAN

22.05.2009, 23:10 , | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 4158

Dobrý deň,

pani doktorka chcela by som sa spýtať na voľnopredajný liek Laktosan. Píše, že pri intolerancii na laktózu po užítí 1-3 tabletiek môžme jesť pravé mliečne výrobky. Chcela by som vedieť či je to vôbec možné, alebo či existuje niečo iné. Informácie mám, že by mal byť nejaký prípravok.
Som celiatik s intoleranciou na laktózu od roku 2004. 

 

Ďakujem.
 

Celý článok...

Dá sa dôverovať označeniam o bezlepkých výrobkoch ?

22.05.2009, 23:01 , | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 2995

Dobry den,

 

Chcela by som sa opytat, do akej miery sa mam riadit vyhlaseniami vyrobcov pripadne katalogom bezlepkovych potravin (napr. zuvacky Orbit) o tom, ze ich vyrobky su bezlepkove, ked na zadnej  strane je v zlozeni uvedeny napriklad maltitol? 

Dakujem velmi pekne.

 

Celý článok...